Güzellik

Estetik ameliyatlar kötüye giderse

Estetik ameliyatlar kötüye giderse

Güzelleşmek uğruna burunlarından ameliyat olan ama sonucunda kötü deneyimler yaşayan estetik kurbanları anlatıyor...

Güncellenme tarihi:
Burun ameliyatları en sık yapılan ameliyatlardan. Bazen sadece estetik nedenlerle, bazen burun içindeki anatomik bozuklukları düzeltmek amacıyla, bazen de her ikisi için çekiç atılıyor buruna.

Başarıyla yapılmış burunlar elbette çok. Ancak bu ameliyatlarda burnun içi ciddi derecede zedelenen, nefes alırken bile zorlananların sayısı da hiç az değil. Bu mağdurlar ameliyat üstüne ameliyat geçiriyor. Nefes alamadığı için panik atak geçiren, antidepresan kullanmak zorunda kalan, sosyal yaşamı altüst olanlar var. Bu durum doktorları da ikiye bölüyor. Kulak burun boğaz hastalıkları uzmanları, plastik cerrahları burnun iç yapısıni iyi bilmeden müdahale ettikleri için eleştiriyor. Plastik cerrahlar da kulak burun boğaz hastalıkları uzmanlarının burun estetiği yapmasını...

8 KEZ AMELİYAT OLAN HASTA GÖRDÜM

Op. Dr. Ahmet Hamdi Önay (Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı) Burun yüzün ortasındaki bir kemik uzantısı değil, komplike bir organ. Yaşamın kaynağı olan havanın geçtiği ve ideal bir hava haline getirildiği tek organ. Biz bu küçük organla ilgili 4 yıl eğitim alıyoruz, plastik cerrahi stajı da görüyoruz. Plastik cerrahlar da kulak burun boğaz kliniklerinde staj görmeli. Kemik ve kıkırdağın mükemmel birleştiği çatı fütursuzca bozulduğunda ameliyat zincirleri kaçınılmaz. Burun cerrahisini kulak burun boğaz uzmanları mı yapsın, plastik cerrahlar mı sorusu önemli değil.

Önemli olan burnu bilen ve fonksiyonlarına zarar vermeyecek cerrahların yapması. 8 defa burun ameliyat olan hasta gördüm. Erkeklerin burunlarına yapılan estetik girişimlerde daha az sorun yaşanıyor. Çünkü kadınların burnu kadar küçültülmüyor, görünümle ilgili ufak tefek kusurları daha iyi tolere edebiliyorlar.

AMELİYATTAN ÖNCE BURNUN İÇİNİ İNCELEMEK ŞART

Doç. Dr. Erhun Şerbetçi (Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı) Ameliyata girmeden, bilgisayara aktarılan görüntüler üzerinde yapılabilecek değişiklikler üzerine saatlerce konuşuluyor. Ama burnun içerisiyle ilgili, hayat boyu sorun olabilecek değişiklikler hakkında hastaların pek azı soru soruyor. Unutmamak gerekir ki burnun asıl işlevi koku ve rahat nefes almak, havayı temizlemek ve ısıtmak. Hasta estetik cerraha bile gitse ameliyattan önce mutlaka kulak burun boğaz hastalıkları uzmanına görünmeli.

SORUN YAŞAMAYAN YOK DEĞİL >>>
Yayın tarihi: 04.02.2009
3917
YORUMLAR

eğer doktorunuz bu alanda gerçekden uzmanlaşmışsa çok güzel sonuçlar ortaya çıkıyor.bildiğimiz gibi nerdeyse bütün k.b.b doktorları estetik ameliyatlarda yapmaya başladı.çok titiz ve özenle doktor seçilmelidir.bir akrabamız 5 kere ameliyat olmasına rağmen burnu hala çok kötü ve bunun doktordan kaynaklandığını düşünüyorum.bende burun estetik ameliyatı oldum 2 sene oldu ve çok mutluyum.hem şekil olarak hemde burun fonksiyonlarım çok iyi.kimse estetik olduğunu anlamadı şimdiye kadar.eğer düşünüyorsanız estetik doktor konusunda fazla araştırma yapın.

mavis 08.03.2009 01:33:33

burun estetiği yaptıranları 100 metreden tanıyorum burunları çok yapmacık duruyor

nil 04.02.2009 16:13:49
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.