Güzellik

Esmerler, lazer epilasyona dikkat

Esmerler, lazer epilasyona dikkat

Epilasyonla lazer, kıl, tüyden kurtulmak kadın ve erkekler için bir alternatif. Ancak zaman zaman basına yansıyan lazer epilasyon yanıklarına karşı da dikkatli olmak gerekiyor.

Epilasyon yaptıracaksınız, kullanılacak cihazın özelliklerini iyice sorun, soruşturun. Örneğin FDA belgeli olup olmadığını öğrenin. Özelliklerini araştırın.

Lazer yanığı nasıl oluşur?

Lazer epilasyon uygulamalarında temel prensip, cilt ve kılın rengi, kalınlığı ve yoğunluğuna dikkat edilerek dokuya hasar vermeden kıl köküne maksimum tahribatı yapacak enerjiyi vermek. Bu değer olması gerekenden düşük tutulursa kıl kökü yeteri kadar etkilenmez. Tedavi süresi uzar. Kesin ve kalıcı epilasyon sağlanamaz. Olması gerekenden daha yüksek uygulanırsa da ciltte yanık ve lekelenmeler meydana gelir.

Esmerler lazer epilasyon yaptırırken neden daha dikkatli olmalı?

Lazer epilasyon uygulamalarında beyaz tenliler esmerlere göre daha şanslı. Lazer ışını, cildimiz gibi yarı geçirgen dokular içinden hiçbir tepkime yaratmadan geçer. Ancak kıl köküne rengini veren melanin ile karşılaştığında ısı enerjisine dönüşerek kıl kökü çekirdeğini tahrip eder. Beyaz tenlilerde süreç bu şekilde gelişir. Ancak esmerlerde ciltteki melanin maddesi beyaz tenlilere göre daha fazla olduğundan ışın, henüz kıl köküne ulaşmadan ısı enerjisine dönüşür. Dokuya da hasar verir. Bu nedenle eski jenerasyon cihazlarla esmer tenli kişilere epilasyon uygulaması yapılamaz. Ancak yeni geliştirilen üçüncü jenerasyon lazerlerde cihaz üzerinde bir bilgisayar sistemi bulunur.

Test edilebilir mi?

Esmer tenlilerde test atışı yapılarak, cildin birkaç saat sonra vereceği reaksiyon gözlenmeli.

Seansların süresi nedir?

Her seans uygulama yapılacak bölgenin genişliğine göre farklı sürede tamamlanır.

Seans aralıkları nasıl olmalıdır?

Yüz bölgesinde 1,5-2 ay, vücut bölgelerinde 2-2,5 ay.

Lazer epilasyon ağrılı bir yöntem midir?

Işın verildiğinde bazı hastalar, hafif bir batma ya da yanma hissi duyduklarını söylerler. Lokal anesteziye ihtiyaç yoktur.

Lazer epilasyonun yan etkisi var mıdır?


İşlem, hastanın cilt ve kıl tipine uygun enerji değerleri ile yapıldığında lazer epilasyonun hiçbir yan etkisi yoktur. Uygulama sonrasında kısa süreli olarak, hafif bir kızarıklık ve yanma görülebilir. Tedaviden sonraki 2-3 saat içinde geçer.

Yayın tarihi: 22.05.2005
1492
dahafazlası
YORUMLAR

5 seans lazer epilasyon yaptırdım.yeni bir cihaz aldık 1 seansta 3 seans etkisi yapar dediler ve uygulama yapıldı(6.seans).vucudumun yarısı 2.derece yanık durumda.burdan herkese tavsiyem deneyimsiz olan kişilere uygulama yaptırmayın.uygulamayı yapan kişi dermatolog değilse kesinlikle yaptırmayın.resim ekleme şansım olsada vucudumun halini bir görebilseniz.

cellini 01.08.2009 22:42:31

BEYAZ TENLİYİM BENDE YENİ BAŞLADIM BİRİNCİ SEANSIM BİTTİ KESİNLİKLE ACISIZ DEDİKLERİNE KANMAYIN ÖZELLİKLE BİKİNİ BÖLGESİ KREM SÜRÜLMESİNE RAĞMEN ÇOOOKKK ACIDI KENDİMİ O KADAR SIKTIMKİ KAS GEVŞETİCİLER BİLE İŞE YARAMADI 1 HAFTA KENDİME GELEMEDİM 2. SEANSA NASIL GİDECEM DİYE DÜŞÜNÜYORUM :)))) AMA İŞİN SONUNU DÜŞÜNÜYORUM RAHATLIYORUM BİRASCIK ÇÜNKÜ BEN ÇOK RAHATSIZ OLUYORDUM BİTMEK TÜKENMEK BİLMİYO :))) KESİN ÇÖZÜM OLDUĞUNU UNTMAMAK LAZIMMM :)) TAVSİYE EDERİM AMA ACIYA DAYANIKLI OLMANIZ İYİ OLUR GELENEKSEL YÖNTEMLERE DAYANIKLIYSANIZ (AĞDA EPİLASYON GİBİ) DAHA RAHAT OLURSUNUZ....

:(((( 01.04.2009 03:13:38

ben de esmerim fda onaylı bir ürünle epılasyon yaptırdım ancak bazı bolgeler de yanıklar oludştu.doktorun gececek demesine ragmen ve seanstan bu yan a bır ay gecmesıne rağmen yanıklar hala gecmedi.ayrıca cda hafıf bı yanma degıl tahammul edılemeyecek sevıyede bır acı hıssettım.siz siz olun acısız dedıklerıne ınanmayın.

.... 08.03.2009 23:52:06
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.