Güzellik

Erkeklere Özel Doğal Cilt Bakımları

Erkeklere Özel Doğal Cilt Bakımları

Kabul edelim, biz kadınlar için cilt bakımı, yemek, içmek ve uyumak kadar önemli. Ancak erkeklerin durumunu hiç düşündünüz mü? Tıraş oluyorlar diye onların cildi dayanıklı mı sanıyorsunuz?

İşte maskesi, toniği, nemlendiricisiyle evde kolayca hazırlayabileceğiniz cilt bakım tarifleri:

Maske

Domates kabuğuyla cildi temizledikten sonra içme suyuyla yüzünüzü yıkayın. Ardından aşağıdaki maskeleri uygulayın:

* Kepek unu
1 çay kaşığı bal
Yarım çay kaşığı toz boraks ya da karbonat (eczaneden bulunabilir)

* 1-2 damla limon (C vitamini, özellikle lekeler için)
Yüzünüzde 5 dakika beklettikten sonra içme suyuyla yıkayın.

* 1 çorba kaşığı kepek unu
Birkaç damla içme suyu
Yüzünüze 5 dakika bekletip içme suyuyla yıkayın. Zararsız, alerjisiz bir peeling etkisi yapıyor. Kepek unu, minik kırışıklıklara, ölü hücrelere karşı çok etkili.

* Bir kaşık ekmek mayası
1 kaşık içme suyu
Karıştırıp (göz çevreniz dışında) yüzünüze sürün. 5 dakika beklettikten sonra içme suyuyla yıkayın. Bu maskeyi herkes cilt bakımı için uygulayabilir.

* Bir avokado
Avokadoyu, 1 hafta oda sıcaklığında bekletin. Böylece olgun hale gelecektir. Ezerek püre yapacağınız 1 avokadoyu yüzünüze maske yapın. 10 dakika beklettikten sonra içme suyuyla yıkayın.

Tonik

Yağlı ciltler için

* 1 su bardağı kaynatılmış ılık su içine bir çay kaşığı kekik atın. Bardağın üstünü kapatın. 3 dakika bekleyin. Karışımı, süzgeçten geçirip bir cam kaba alın. Buzdolabınızda dursun. İstediğiniz zaman tonik olarak kullanın.

Normal ciltler için

* 1 su bardağı kaynatılmış ılık su içine bir tutam ıhlamur atın. Çünkü ıhlamurun yatıştırıcı etkisi var. Bardağın üstünü kapatın. 3 dakika bekleyin. Karışımı süzgeçten geçirip bir cam kaba alın. Buzdolabınızda dursun. İstediğiniz zaman tonik olarak kullanın.

* Aynı şekilde üstteki ıhlamur-su karışımına, 3-4 tane karanfil ve çay kaşığı tarçın ekleyerek de yeni bir tonik yapabilirsiniz.
Nemlendirici

* Aslında en iyi nemlendirici, içme suyu. Günün her saatinde istediğiniz sıklıkta yüzünüze sürebilirsiniz. Ayrıca meyveler çok iyi nemlendirici görevi görüyor. Kayısı ve şeftaliyi püre olarak yüzünüze sürebilirsiniz. Çok iyi nem verir.

* En güzel nemlendirici ise kavun. Kavunu ezip püre haline getirdikten sonra 5-10 dakika yüzünüzde bekletin. Sonra içme suyuyla yıkayın.

Göz Maskesi

* Gözlerin çevresine süt kreması sürün. 5 dakika bekletin ve ıhlamurlu toniğinizle ya da içme suyuyla silin.

Göz Nemlendiricisi

* Derin ve geniş bir kaba, kaynatılmış ılık suyu dökün. İçine paptya çayı poşeti atın. Biraz bekleyip yüzünüzü bu kabın içine sokun. Suyun içinde gözlerinizi açın. Gözleriniz biraz yanabilir, ama önemli değil. Göz ve göz çevresi için çok faydalı.

Erkek Güzelliği İçin Öğütler

· Traştan sonra kavunu ezip yüzünüze sürün. Rahatlayacaksınız.
· Kışın avokadoyu hem yiyerek hem de maske halinde tüketin, çünkü vitamin açısından çok zengin.
· Cildiniz için daima içme suyu kullanın. Çünkü içme suyu cildinizi kurutmaz.
· Sabunda, şampuanda bebek ürünlerini tercih edin. Çünkü en az kimyasal, bebek ürünlerinde var.
· Maydonozu yıkayıp doğrayın. Biraz içme suyu içine koyup pamukla yüzünüzü silin. İşte C vitamini deposu! Lekeleri, çilleri engelliyor. Günde 1 kere uygulamak yeterli.
· Erkekler, göz torbalarından çok şikayetçiler. Buz, iyi gelir, inanışı yanlış. Torbalar için en iyi çözüm, bir kabın içine içme suyu koyup pamukla gözlere kompres yapmak.
· Ihlamurun yatıştırıcı etkisi var. Zaten o yüzden soğuk algınlığına, boğaz ağrısına karşı kullanılıyor. Ihlamur ve sudan oluşan tonik tıraş sonrası after shave gibi kullanılabilir.
Yayın tarihi: 17.10.2002
1509
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.