Güzellik

Dudaklarınızı ihmal etmeyin!

Dudaklarınızı ihmal etmeyin!

Güneş kremi kullanan kişilerin yüzde 60'ından fazlası dudaklarını korumayı ihmal ediyor.

Pek çok kişi vücudumuzda güneş gören tepeden tırnağa kadar her yerin eşit derecede güneşten korunması gerektiğini biliyor. Fakat çoğu insan dudaklarını unuttuğu için cilt kanserinin en yaygın ikinci türü olan skuamöz hücreli karsinomaya yakalanma riski aynı kalıyor. Dudağınıza ne sürdüğünüz konusunda titiz olmalısınız.

Dermatologlara göre, parlayan rujlar sürmek ultraviyole ışınlarını dudaklarınıza daha fazla çekiyor. Bu nedenle güneş koruma faktörlü dudak koruyucuları kullanın; gün içerisinde yemek ya da yüzmeden sonra ve rujunuz elinizin altında olduğu sürece birkaç kez tazeleyin.

Güneş koruyucu faktör (GFK) , güneş koruyucu ürünlerin, kişinin cildini UV ışınlarına karşı koruma seviyesini ve kişinin güneş altında cildi yanmadan ne kadar kalabileceğini açıklayan bir seviyedir. Genel olarak yüksek GFK seviyesi, ürünün cildinizi daha iyi koruduğu ile doğru orantılı da olsa, kişisel olarak cildin güneşe karşı hassaslığı göz önünde bulundurmalıdır.

Milliyet

Yayın tarihi: 17.07.2009
1102
dahafazlası
YORUMLAR

Koruma faktörlü parlatıcı kullanıyorum artık, güneş ışınlarının etkisinden korumak için.

gulkoc66 24.07.2009 19:37:25
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.