Güzellik

Cilt tipiniz hangisi?

Cilt tipiniz hangisi?

Cildinizi temizlemeye geçmeden önce cilt tipinizi tespit etmelisiniz.

Güncellenme tarihi:
Cilt tipiniz hangisi?
Pürüzsüz bir ten, açık gözenekler daha güzel bir yüz demek! Bunun da yolu cilt tipin tespit edip ona uygun bir temizlikten geçiyor. Kendinize kısa bir test yaparak cilt tipinizi öğrenebilir ve bu sayede uygun ürünü daha kolay seçebilirsiniz.

Cilt temizliği deyince kadınların üçte birinin aklına ilk gelen su ve sabun olduğuna inanmak zor. Ama gerçek bu. Oysa yapılan makyajı temizlemek, bütün gün toz, ter gibi madde korunmak için yeterli gelen temizlik malzemeleri su ve sabun değil. Gerekli temizliği yapmadığımız taktirde gözenekler tıkanır, yaşlanma süreci de hızlanır. Temiz bir cildin üzerindeki açık gözenekler sürülen kremin de etkisini arttırır. Cilt temizliğini krem, süt, jel veya köpükle yapmak cilt tipine göre değişir. Aşağıdaki küçük teste bakarak cilt tipinizi öğrenebilirsiniz.

Hızlı cilt testi
Yüzünüzü temizleyin ama kremlemeyin. Bir saat sonra bir kağıt mendili kısa bir süre yüzünüze bastırın ve çekin. Yüzünüzü dikkatli bir biçimde inceleyin. Ve şimdi de bunu nasıl yorumlayacağınıza bakın...

Normal cilt
Kağıt mendili yüzünüze bastırdınız ve çektiniz. Üzerinde hiçbir yağ tabakası göze çarpmıyor. Yüzünüzde de sivilce veya pürüzsüzlük de göze çarpmıyor.

Karma cilt
Alın, burun ve çenenize denk gelen bölgede, mendilde yağlı bir görüntü göze çarpıyor. Üstelik sizde de hâlâ yanaklarınızın tuhaf bir şekilde gerildiğine dair bir his var.

Yağlı cilt
Yüzünüzden çektiğiniz mendilin her tarafında ara ara yağ lekeleri belli oluyor. Ayrıca yanaklarınız, alın ve çeneniz parlıyor. Gözenekleriniz çok büyük ve cildinizde sivilceler göze çarpıyor. Kuru cilt Bu kez mendilin üzerinde yağ yerine pul pul olmuş deri göze çarpıyor. Bu cilt tipinin en önemli özelliği her an duyulan gerginlik hissi ve nemlendirilme isteği.

Kuru cilt
Bu kez mendilin üzerinde yağ yerine pul pul olmuş deri göze çarpıyor. Bu cilt tipinin en önemli özelliği her an duyulan gerginlik hissi ve nemlendirilme isteği.

Tüm cilt tiplerine iyi gelecek temizleme önerileri için bu sayfayı ziyaret edin!


Güzellik editörü
Gizem Pekdemir
Yayın tarihi: 12.12.2011
1558
dahafazlası
YORUMLAR

karma cılteyım sıyah nokatalşrım çok fazla her turlu yoluı denedım ama malesef gecmedı ne yapabılırm

feizz 22.12.2011 21:40:42

cildim yaglı ne yapmam gerekıyor

jale atik 13.12.2011 09:50:10
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.