Güzellik

Cilt bakımı özen istiyor

Cilt bakımı özen istiyor

Kış aylarında havanın kuru ve nemsiz olması, deride nem kaybına yol açıyor ve cildimiz zarar görüyor.

Cilt bakımı denilince ilk akla gelen yüz bakımı ancak bakımın tüm vücudu kapsaması gerekiyor.

Kış mevsiminde havadaki nem azalıyor, kalorifer, soba ve klima gibi cihazlar nem oranını daha da aşağıya çekiyor.

Kış aylarında bulunulan ortamın kuruluğu, derideki nemin azalmasına neden olur. Bu nedenle, özellikle kış aylarında cilt, uygun ürünlerle düzenli olarak nemlendirilmelidir.

Erken yaşlılık belirtilerinin ortadan kaldırılmasına yönelik cilt bakımı, temizlik ve nemlendirme, yaşa, cinsiyete ve deri tipine göre değişiyor, derinin yıpranmasının önüne geçebilmek için özellikle yüzün günde bir defadan fazla yıkanmaması gerekiyor. Bu durum, derinin kendini toparlaması açısından çok önemli.

Cilt temizliğinde, cildin PH değerine uygun tıbbi temizlik ürünlerinin kullanılması gerekir. El temizliği için kullanılan sabunların, yüz temizliği için kullanılması son derece yanlıştır. Çünkü el derisi, yüze oranla daha kalındır. Günde birkaç kez duş alma alışkanlığı, sık sabun kullanımı nedeniyle cilt kuruluğunu artırır. Özellikle çok sık duş alan kişiler, cilt bakımlarını ihmal etmeyerek, banyodan sonra mutlaka nemlendirici kullanmalılar.

Cildin yağlı olması, nemle karıştırılmamalı. Yağlı cilde sahip kişiler de kış aylarında nemlendirici kullanması gerekiyor.

Yayın tarihi: 31.12.2003
1001
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.