Güzellik

Cildiniz senelere meydan okusun

Cildiniz senelere meydan okusun

Beslenmeden vitaminlere, kapsüllerden özel formüllü kremlere genç bir cilt için yapılması gerekenleri biliyor musunuz?

20'li yaşlarda önemlidir

Ergenlik sivilceleri 15-30 yaş dönemindeki en önemli sorununuzdur. Bedeniniz ve cinselliginizle yeni yeni tanıştığınız bu telaşlı ve uçan yıllarda uğradığınız hormonal ayaklanma ve başkaldırıdan cildinizi bilinçli bir şekilde korumalısınız. Eğer bunu başarabilirseniz, 20'li yaşların sonlarına doğru cildinizin az da olsa kurumaya başladığını, göz ve ağız çevresinde ilk ince çizgilerin oluştuğunu fark edeceksiniz. Bu dönemde cildiniz için yapabileceğiniz en önemli şey onu güneşten, solaryumdan, sigaradan, kirli havadan korumak, mümkün olduğunca temiz, nemli ve yumuşak tutmak olmalıdır.

30'lu yaşlarda tedbir alın

Yaşlanmanın cildinizde yaptığı değişikliklerden bazıları bu yaşlarda daha net görebilirsiniz. Kollajen ve elastin liflerde sorunlar oluştukça yüzünüzdeki ince çizgiler çoğalacak ve göz altındaki hassas deriniz incelecektir. Cildinizin daha çabuk kuruduğunu, çatlamış veya genişlemiş damarların ufak kırmızı benekler halinde belirginleştiğini, yaşlanma işaretleri kahverengi lekelerin sinsice yerleştiğini izleyeceksiniz. Cildinizdeki gözenek sayısının artması, özellikle alın, yanak ve el sırtınızın güneş hasarına bağlı olarak pürüzlenip kalınlaşması ve göz altlarınızın torbalaşması sizi asla şaşırtmamalıdır!

40'lı yaşlar acımasız olabilir

Eğer hala siz birşeyler yapmamakta ısrar ederseniz, cildinizdeki merhametsiz yaşlanma süreci hızlanarak devam edecektir. Alnınızdaki ilk kırışıklıklar size merhaba diyecek, göz ve ağız çevresindeki çizgiler iyice belirginleşecektir. Genetik mirasınız, toksik ve kirli şehir yaşamı, sigara, alkol ve güneş ışınlarına ek olarak, kendini yenileme kapasitesini bir hayli kaybeden zavallı cildiniz geri dönüşü oldukça zor bir yolculuğa çıkmak üzeredir. Şakaklardaki çizgiler, göz altındaki torbalar, alındaki kırışıklıklar, yanaklardaki sarkmalar, boyundaki kıvrılmalar ve aşırı kurumalar birbiri ardına ve insafsızca kapınızı çalmaktadır. Bütün bunlar yetmezmiş gibi menopozla birlikte cildiniz daha da hassaslasacak, dış etkilere iyice duyarlı hale gelecektir.

50'li yaşlarda bile her şey bitmiş değildir

50'li yaşların başlıca sorunu yağ tabakasının erimesi sonucu cilt dolgunluğunun kaybı, pürüzlenmenin iyice artması, cilt altı kaslardaki incelme ve kaymalar sonucu oluşan sarkmalar, çukurlaşmalar, kırışıklık ve çizgilerin fazlaca derinleşip belirginleşmesidir. Bu dönem cildinizin kanserle de tanışabileceği çok tehlikeli bir dönemeçtir. Çoğu kez önceden varolan kırışıklar, yaşlılık lekeleri ve sarkmalar cildinize yapacağını çoktan yapmıştır. Kozmetik dermatologlarla, estetik tıp uzmanları ve anti-aging klinisyenleriyle tanışma ihtiyacını bu dönemde daha çok hissedeceksiniz.

Kaynak: Elele

Yayın tarihi: 03.01.2004
1005
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.