Güzellik

Cildiniz Kuruyup, Pul Pul Oluyorsa....

Cildiniz Kuruyup, Pul Pul Oluyorsa....

<b>S: Cildim kuruyup, pul pul oluyor ve haftalarca geçmiyor. Bunun sebebi kış mevsimi mi yoksa daha ciddi bir şey olabilir mi?</b>

C: Kuruluk, kış mevsiminde sık rastalanan bir cilt problemidir. Soğuk hava cildinizi tahriş eder ve derinin soyulup pul pul dökülmesine sebep olur. İyi bir nemlendirici ile bir kaç gün içinde geçer. Fakat aynı semptomlar daha ciddi bir cilt hastalığının da habercisi olabilir.

Egzema: Genellikle her yıl tekrarlayan kalıtımsal bir cilt hastalığıdır. Cildin bazı kumaşlara ( özellikle pamuk) karşı duyarlılık göstermesi ile de oluşabilir. Cildinize temas eden her şeye dikkat edin; kremler, kumaşlar, makyaj malzemeleri. Egzema, genellikle kuruma ve pullanmanın yanı sıra kızarıklığa da yol açar. Deterjandan uzak durun ve çok yumuşak bir sabun kullanın. Doktorunuzdan kortizonlu bir krem isteyebilirsiniz. Cildinizi kurutan temizleyicilerden ve akne ürünlerinden uzak durun.

Cildinizde daha ciddi lekeler ve kaşıntılar oluyor ise vakit kaybetmeden dermatoloğunuza görünün.
Yayın tarihi: 29.04.2001
1519
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.