Güzellik

Cildiniz kaç yaşında?

Cildiniz kaç yaşında?

Yeni bir araştırma, kadınların cildinin erkeklerden daha hızlı yaşlandığını ortaya koydu.

Alman bilim adamları tarafından yapılan araştırmada, cildin güneş ışınlarından gördüğü zararı ve yaşlanmasını ölçmek için lazerli yeni bir teknik kullanıldı.

Amerikan Optik Derneğinin yayını olan "Optics Letters" dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarına göre, bozulması halinde cildin kırışmasına ve yumuşaklığını kaybetmesine neden olan kolajen ve elastin doku üzerindeki incelemeler, kadınların kolajeni erkeklerden daha hızlı kaybettiğini gösterdi.

Bir hastanın cildindeki kolajen dokuyu incelemek isteyen dermatologlar, bir hücre örneği alıp mikroskop altında incelemelerini yaparken, araştırmada kullanılan teknikte, cildin alt tabakalarına bakmak ve yaşlanmayı ölçmek için kızılötesi lazer ışını kullandı.

Bilim adamları, yeni tekniğin, cildin kolajen yapısını etkileyen cilt hastalıklarının araştırılmasına yardımcı olacağını da umuyor.

Genç yaşlarda vücudun daha fazla ürettiği, ancak yaşlanmayla üretimi azalan protein grubu kolajenler, cildin gücünü belirliyor.
Yayın tarihi: 05.10.2006
1205
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.