Güzellik

Cildiniz bebek gibi olsun!

Cildiniz bebek gibi olsun!

Günlük yaşantınızda cildinizin düşmanı birçok şeyle karşılaşıyorsunuz. Artık cildiniz için birşeyler yapmanın zamanı geldi.

cilt bakımı

Doğal dengesi bozulan cilt, hızlı ve yoğun bir şekilde nemini kaybediyor; kuruyor ve zamanla kırışmaya başlıyor.

Son yıllarda yapılan klinik çalışmalar da tüm dünyada cilt hassasiyetinde tırmanış olduğunu gösteriyor. Pek çok çalışan kadın, ciltlerinin çabuk kızardığını, daha stresli olduklarını ve cilt onarımının yavaşladığını gözlemliyor.
Dolayısıyla yaz mevsiminde cildinizi güneşten korumak için nasıl özen gösteriyorsanız, soğuk havalarda da aynı duyarlığı göstermeniz gerekiyor.

Bunun için üretilmiş kozmetik ürünlerini düzenli kullanarak, cildinizi koruyabilirsiniz. Üstelik fazla zamana ihtiyacınız da yok; sadece üç dakika yeterli.

Cilt için önce oksijen ve su gelir

Cildimizin sağlıklı ve güzel görünmesi, aldığımız oksijen ile orantılı. Eğer oksijeni yeterli miktarda alamıyorsak, rengimiz soluk ve cansız görünür. Dikkat edin, oksijenin bol olduğu yörelerde yanaklar pembe, cilt gergin ve pürüzsüz olur. Oksijensizliğin diğer sonuçları ise, hücre yenilenmesinin aksaması ile cilt incelmesi ve dolayısıyla dış etkenlere karşı daha hassas hale gelmesi. Sigara içen ve düzenli olarak alkol alan kişilerde de oksijen cilde yeterince etki edemez.

- Cildin nemini koruyabilmesi için yeterli miktarda sıvı almamız gerekiyor. Günde yaklaşık 2 litre su içmemiz şart. Bu, cildimizin nem ihtiyacının karşılanması için çok önemli. Güne mutlaka bir bardak su ile başlayın, organizmayı temizler.

- Sigara içenlerin dikkatine; vücutta suyun dolaşımını sağlayan damarlar, içilen sigara nedeniyle daraldığından, vücudun su ihtiyacı engellenir. Sigarayı bol tüketenler, su içmeyi pek sevmez. Oysa susuz cilt kurumaya mahkumdur.

Cilt tipinizi belirleyin

- Cilt tipine göre bakım çok önemli. Bunun için önce cilt tipinizi keşfedin.

- Eğer cildinizde öğleden sonra T bölgesinde parlama ve yağlanma görülüyorsa yağlı ve karma bir cilt tipiniz var demektir. Arındırıcı ve yağ dengeleyici ürünler kullanmalısınız.

- Eğer cildinizde gerginlik, kuruluk ve kızarıklık söz konusu ise bu, kuru ve hassas cilt tipine sahipsiniz anlamına geliyor. Nemlendirici ve hassasiyet giderici ürünler seçmelisiniz.

Yayın tarihi: 14.03.2012
2400
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.