Güzellik

Cildin Fazla Temizlenmesi de Zararlı

Cildin Fazla Temizlenmesi de Zararlı

Fazla temizlik merakının insanların başını derde sokabileceği bildiriliyor. Uzmanlara göre sağlıklı bir cilt için en önemli unsurlardan biri olan su, fazla kullanılması durumunda cildi tahriş edebiliyor.

Dermatolog Prof. Dr. Metin Özpoyraz'ın yaptığı açıklamaya göre, cilt vücudu bakteriler, virüsler, kimyasal maddeler ve allerjenlere karşı koruyor. Cildin koruyucu özelliğini, hafif asit yapısı, su tutma kapasitesi ve yağ tabakası ile kaplı yüzeyi sağlıyor. Bunları etkileyen herhangi bir madde hem cildin koruyucu özelliğini yitirmesine yol açıyor hem de anormal bir görünüm yaratıyor.

Cildin bu özelliklerini yitirmesine neden olan maddeler arasında deterjanlar, alkol, aseton, benzin, çamaşır suyu gibi tahriş edici özelliği çok iyi bilinen maddeler geliyor. Öte yandan normalde cildi tahriş etmeyen bir maddenin
sürekli kullanılması veya yine tahrişe yol açmayan bir maddenin başka maddelerle kullanımı, tekrarlayan veya bileşen etkilerle ciltte hasara yol açabiliyor.

Bu açıdan bakıldığında su bile cilt için çok zararlı bir maddeye dönüşebiliyor. Sık duş almak ve banyo yapmak, klorlu su ile dolu havuzda uzun süre kalma, banyoda temizlik amacıyla fazla miktarda kimyasal temizleyiciler ve sabun
kullanılması, cildin üzerindeki koruyucu yağ tabakasını tamamen ortadan kaldırıyor. Bunun sonucu ciltte aşırı kuruluk, kepeklenme ve koruyucu özelliğin kaybı meydana geliyor.

Yine çözücü ve uçucu bir madde olan alkol içeren kolonya, aseton gibi maddelerle uzun süre temas ciltte kuruluk ve hasar oluşturabiliyor. Kolonya ve benzeri maddelerin içinde bulunan koku ve renk verici kimyasalların ayrıca allerjik reaksiyonlara yol açabileceğini gözönünde bulundurmak gerekiyor.
Yayın tarihi: 17.05.2002
1116
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.