Güzellik

Cildimiz Ve Hormonlar

Cildimiz Ve Hormonlar

Göz etrafındaki küçük kırışıklılar ve alın bölgesinde beliren ince çizgiler... İşte yaşlılığın ilk sinyalleri! Son araştırmalara göre 29 yaşını aşmış kadınların yüzde 50'sinde bu bulgular ortaya çıkıyor.

Cildin erken yaşlanmasından hangi etkenler önem taşıyor?
En kötü hasarlar UV ışınlarıyla ortaya çıkıyor. Güneş banyoları ve solaryumlar cilt porlarının genişlemesine ve yüzeyinin kalınlaşmasına neden oluyor. Burun kenarlarında ve yanaklarda çatlayan kılcal damarlar görülmeye başlıyor. Çizgiler ciltte iyice belirginleşiyor. Tüm bu cilt hasarları kalıcı yer ediyor ve cilt yüzeyinde tedavisi mümkün olmayacak bir görünüm yaratıyor.

Başka neler cilde zarar veriyor?
Öncelikle nikotin. Birleşimindeki karbonmonoksit cildin oksijen alışverişini yüzde 15 azaltıyor. Araştırmalar sigara içenlerin ciltlerinin içmeyenlere oranla beş kat daha fazla kırışmaya elverişli olduğunu gösteriyor. Ayrıca çok alkol ve az uyku önemli yer tutuyor.

Vitaminsizlik cildin yaşlanmasına neden oluyor mu?
Tek yönlü beslenme ya da eksiklikler kendini cildin hassasiyeti ve sorunlu oluşuyla gösterir. Cilt solgun görünür ve elastikiyetini kaybeder. Dudak kenarlarında çizgiler oluşur.

Bakımla cilt yaşlılığı önlenebilir mi?
Bir yere kadar evet. Belirgin olan cildin doğal hidrolipit örtüsünü korumaktır. Alkollü tonikler gibi sert temizleme ürünleri kullanmamak gerekiyor. Ayrıca cildin doğal koruma bariyeri bileşiminde yeterli nem barındıran kremlerle desteklenebilir.

Kremler alındaki minik kırışıklıkları da gideriyor mu?
Hayır. O Bildiğimiz minik kırışıklıkları kkolay kolay kremle yok edemiyor. En iyi sonucun botoks yöntemi uygulanarak elde edildiği söyleniyor. Sinir uçlarına enjekte edilen zehir yüz kaslarını altı ila sekiz ay boyunca etkisiz hale getiriyor. Burada önemli olan uzman bir doktorun kontrolünde bu işlemleri yaptırmak. Bu tekniklerde uygulanan karışımın dozu ve istenen kasa ulaşması önem taşıyor.

E vitamini kapsülleri doğrudan pigment lekerine uygulamak etkili mi?
Hormon kremlerinin ciltteki kolajen oluşumunu harekete geçirdiğini ve gençleştirdiğini biliyoruz. Ama bilinmesi gereken hormon kozmetiklerinin her zaman kana karışıyor olması. Bu durumda doz aşımı bazı yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

Hormonlar cildi gençleştirir ve görünümü düzeltebilir mi?
Hormon kremlerinin ciltteki kolajen oluşumunu harekete geçirdiğini ve gençleştirdiğini biliyoruz. Ama bilinmesi gereken hormon kozmetiklerinin her zaman kana karışıyor olması. Bu durumda doz aşımı bazı yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.
Yayın tarihi: 03.10.2001
1165
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.