Güzellik

Cilde düşman olan 7 şey!

Cilde düşman olan 7 şey!

İşte cildimizin yedi düşmanı ve onlardan nasıl korunmamız gerektiği...

Güncellenme tarihi:
Cilt

Cildin en amansız düşmanları olan güneş, hava kirliliği, sinir sisteminde bozukluk, rüzgar, aşırı nemlilik ve sigara; cildin vakitsiz yaşlanmasına neden oluyor. Uzmanlar, ciltteki bozulmaların yüzde 90'ını bu etkenlere bağlıyor.

Çevre etkenleri ve genetik nedenlerle cilt vakitsiz yaşlanabiliyor. Sağlıklı kalması için uygulanması gereken ilk koşulsa onu korumak. Cildimizin kendini savunma sistemi bulunuyor ve bu sistemde antioksidanlar depolanıyor. Antioksidanlar; elmaları çürüten, madenleri paslandıran, cildin sarkmasına neden olan zararlı özgür radikalleri yok ediyor. Güneş, çevre kirliliği ve sigaraysa özgür radikalleri besliyor ve çoğaltıyor. Özgür radikallerin verdikleri zararları gidermek için de antioksidanlara gereksinim var. A, C ve E vitaminleri, mineraller, çinko ve selenyum antioksidan kaynaklarıdır. Bu maddeleri içeren besinlerle beslenmek, soruna kalıcı çözüm getirir. Ayrıca cildi koruyucu maddeler içeren kozmetik ürünlerini kullanmakta da yarar var. İşte cildimizin yedi düşmanı ve onlardan nasıl korunmamız gerektiği:

1- Fazla şeker ve çikolata

Çikolata, kuruyemiş, cips gibi yağlı yiyecekler cildin yağ dengesini bozuyor ve sivilce oluşumuna neden oluyor. Örneğin; yağda kızarmış yiyeceklerin sindirimi zordur ve bu yiyecekler hücrelerin temizlenme sürecini uzatır. Cildin sağlıklı ve pürüzsüz olabilmesi için, yenilenlere son derece özen göstermek gerekiyor. Bu nedenle özellikle vitamin ve mineralli yiyecekler tüketmek çok önemli. Günde 5 parça taze meyve ve sebze yemek bunun için yeterli. Cildin iyi beslenmesi için şu yiyecekleri yemeye özen gösterin:

Kivi: C vitamini deposu olan bu yeşil meyve, enfeksiyonlarla mücadele etmek ve cilt kusurlarını engellemek açısından faydalı.

Deniz ürünleri: Vücuttaki mineral seviyesini yükseltmenin en iyi yolu, bol çinko içeren deniz ürünleri yemek.

Ispanak: Cildi güçlendiren çok iyi bir sebze.

Pürüzsüz bir cilt için 20 öneri!

Yayın tarihi: 21.03.2012
19559
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.