Güzellik

Çatlaklardan nasıl kurtulursunuz?

Çatlaklardan nasıl kurtulursunuz?

Vücudunuzda sürekli gözünüze batan çatlaklarınızla yaşamak zorunda değilsiniz. Biraz uğraşla hepsinden kurtulabilirsiniz.

Güncellenme tarihi:
Kadınların korkulu rüyalarından biri olan çatlaklardan tamamen kurtulmanın mucizevi bir yolu henüz bulunmuş değil. Ama dermatologlar, çeşitli bakım ürünleri ve tedavi yöntemleri sayesinde çatlakların görünümünün azaltılabileceğini müjdeliyorlar.

Çatlak nedir?
Dermamed'den Levent Türbedar, "Derinin aşırı gerilmesine bağlı olarak, cildin elastin ve kolajen dokularındaki tahribat sonucunda ortaya çıkan vücut çatlakları, bir çeşit deri yırtılmasıdır," diyor. İlk oluştuklarında pembemsi bir renkte olan çatlaklar zamanla mora ve daha sonra beyaza ve sedef rengine dönüşüyor. Çatlakların derideki esnemelerin yoğunluğuna bağlı olarak sadece renk farklılığı şeklinde değil, kabarık veya çukurlaşmış görüntüler seklinde de oluşabildiğini söyleyen Türbedar, açık tenliler, gelişme çağında ani kilo alan ve boyu uzayan gençler, doğum nedeniyle karnı gerilen anneler ve ailelerinde çatlak olan kişilerin risk grubunda olduğunu hatırlatıyor.

Çatlaklar neden oluşur?
1. Ergenlik
M-Onep'den Dr. Feza Erdoğdu, ergenlik döneminde kadınlarda göğüsler ve kalçalarda, erkeklerde ise omuzlarda çatlaklar oluştuğunu söylüyor. "Kızların yüzde 70'inde, erkeklerin yüzde 40'ında özellikle spor yapanlarda deri çatlakları oluşur,"diye de ekliyor.

2. Gebelik Gebelikte karın, kalçalar ve göğüslerde çatlaklar meydana gelebiliyor. "Bu durum gebelerin yüzde 90'ında oluşur" diyen Erdoğdu, ikiz, gebeliğin bu riski fazlalaştırdığını hatırlatıyor.

3. Aşırı Kilo Alımı Uzmanlar, hızlı bir şekilde kilo alınıp verildiğinde artan kortizonun deride elastik lifler üzerinde olumsuz etkisi olacağını ve ciltte çatlakların oluşabildiğini belirtiyor.

Nasıl önlenir?
Çatlak problemi ile karşılaşmak istemiyorsanız her şeyden önce beslenmenize dikkat edip hızlı kilo alıp vermekten kaçınmalısınız! Düzenli olarak çok ağır olmayan egzersizler yapabilirsiniz. Vücudunuzu sürekli kremler ve yağlarla nemlendirmeli, cildinizin kurumasına ve gerilmesine in vermemelisiniz. Ayrıca düzenli masaj ile banyoda fırçayla mümkün olduğu kadar kan dolaşımını arttırıp deriyi uyarmanın da faydasını görebilirsiniz.
Perfect Forms, SM Peel Solution çatlak kremi, 150 ml; 234 YTL.

Tedavi yöntemleri
Dye(V-Beam)
Lazer Çevre dokuda herhangi bir hasar oluşturmadan, uygulama yapılan damar duvarını parçalayarak etki eden bu yöntem soğutma sistemine sahip. Her atış öncesinde bu soğutma sistemi ile cilde püskürtülen soğutucu gaz epidermisin ısınmasını önleyerek yanık ve leke riskini ortadan kaldırıyor. Süre Altı ila sekiz seans arasında uygulanıyor. Fiyat Bir seans 100 Euro.

Med-Lite Lazer Işığı cildin derinlerine, kolajen ve elastin liflerine ulaşan dalga boyu içeriyor. Tedaviye başlamadan önce deneme atışı ile test uygulanıyor. Olumlu sonuç alınırsa lazer tedavisine başlanıyor. Süre 45 gün ara ile ortalama üç-dört seans gerekebiliyor. Fiyat Bir seans 100 – 600 dolar arası.

Yayın tarihi: 06.11.2008
3756
YORUMLAR

merhaba bn aleyna henüz 14 yaşındayım çok ani bi kilo artışım olldu ve aniden boyum uzadı bu yüzden vücudumda çatlaklar oluştu özellikle baldırlarım yukarısında ve diz kapağımın hemen arkasında bu çatlaklardan kurtulmanın herhangi bir yolu tam olaarak yok mıu lazer kullanılmadan

aleyna koç 21.06.2011 13:31:06
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.