Güzellik

Çatlak, patlak, yusyuvarlak...

Çatlak, patlak, yusyuvarlak...

Kim cildindeki çatlaklara baktıkça sinir olmaz ki? Başlangıçta kırmızı olarak vücudumuzda beliren sonrada giderek mora dönen çatlaklardan kurtulmak gerçekten imkânsız mı?

Çatlaklar, cildin aşırı gerilmesi sonucu derideki elastik dokunun kırılması ile oluşuyor. Başlangıçta kırmızı ile mor arası bir renkte olan büyüklü, küçüklü bu çizikler zamanla sedefli beyaz bir renge dönüşüyor.

En çok, karın, kalça, baldırlar ve göğüslerde görülen çatlakların oluşumuna önemli kilo değişimleri, hamilelik gibi durumlar neden oluyor. Fakat her doğum yapmış ya da kilo alıp, vermiş kadında çatlak görülmüyor. Cilt yapısı oluşum olasılığında çok etkili; kimi ciltler diğerlerine göre daha dayanıksız olabiliyor. Örneğin, çok açık renkli ciltler çatlak oluşumuna daha yatkın.

Acı gerçekse çatlaklardan kurtulmanın bir yolu yok ancak oluşumunu engelleyecek bazı yöntemler var.

Çatlakları gidermenin yolları

• Cildinizi her gün bir kremle nemlendirin. Kremler hem çatlamaya karşı cilde gereksinim duyduğu suyu verecek hem de cildin esneme kapasitesini artıracaktır.

• Bol, bol su için.

• A, E ve C vitaminleri yönünden zengin yiyeceklerle beslenin.

• Spor yapın.

• Kısa süreler içinde kilo alıp vermemeye çalışın.

• Hamileyseniz, kilonuzu doktorunuzun önerdiği sınırlar içinde tutmaya özen gösterin.
Yayın tarihi: 06.10.2006
1072
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.