Güzellik

C vitamini en etkin koruyucudur

C vitamini en etkin koruyucudur

Cildinizi yaşlılık belirtilerinden koruyan diğer bir nutri-kozmetik de C vitaminidir. Besinlerle aldığınız C vitamini yanında, destekler ve cilt bakım ürünlerine eklenmiş olarak da bu antioksidan etkiden yararlanmanız mümkündür.

Güncellenme tarihi:
Turunçgiller (portakal, greyfurt, mandalina), çilek, brokoli, brüksel lahanası, karnabahar, ıspanak ve kavun gibi besinleri bol bol tüketmenizde yarar var. Ancak C vitaminli cilt kremlerinin koruyucu gücünden en etkili şekilde yararlanmak istiyorsanız, kreminizin gün ışığı ile temasından kaçınmanız gerekir. Çünkü C vitamini hava ile çok kolay okside olabilen ve hemen bozulup etkisini yitirebilen bir vitamindir. Dışarıdan uygulanan C vitamini ürünlerinde son 4-5 yılda tam bir patlama yaşanmaktadır. Kozmetik firmalarının neredeyse her ürününe de bir miktar C vitamini ilave ettiklerini görüyoruz. Bunların çoğu sadece suda eriyen bir madde olan C vitamininin yağlı bir doku olan cilde ne oranda girebildiğini dikkate almıyor. Bu nedenle etkinlikleri ve uzun dönemli yararları son derece kuşkuludur. Ayrıca bu vitamin son derece dengesiz olan kimyasal yapısı nedeniyle cildinize tatbik edildikten saniyeler sonra oksijenle temas ile okside olup etkisi sıfırlanmaktadır. Bu nedenle çok özel bazı kimyasal değişimler yapılmadan hazırlanmış ürünlerin cilde doğrudan uygulanmalarında etkilerinin sınırlı olduğunu bilmeli, doğru ve etkili ürünleri seçmelisiniz. Ağız yolu ile kullanılan C vitamini desteğinin de oldukça etkili bir cilt koruyucusu olduğunu düşündüren veriler sevindiricidir. Ama ne yazık ki ağız yolu ile alınan C vitamini desteğinin ciltteki C vitamini miktarını yeterince arttırdığını gösteren güvenilir bir çalışma henüz yoktur. Bununla birlikte etkin, ucuz ve kolay uygulanan cilt ürünleri üretilene kadar ağız yolu ile C vitamini kullanabilirsiniz. Eğer var olan kırışıklıklarınızı azaltmak ya da yeni gelişenleri durdurup yok etmek için ağız yolu ile C vitamini desteği almak istiyorsanız günlük dozu 500-1000 mg civarında tutmalısınız. Esterifiye edilmiş C vitamini ürünlerini (Es-ter-C ürünleri) daha çok tercih etmenizde yarar var.

Nutri-kozmetikler, doğal mucizeler

Nutri-kozmetikler ağız yolu ile kullanılan ve cildinizi yaşlandırıcı dış etkilerden koruyan doğal maddelerdir. Bunlar bazen bitkilerden elde edilen bitkisel özütler, bazen de vitamin, mineral ya da amino asit yapısında besin unsurlarıdır. Bir kısmı ise besinlerde doğal olarak yer alan mucizeler... En doğrusu onları besinlerle beraber doğal halleriyle tüketmenizdir. Eğer beslenerek yeterli miktarda tükettiğinizden emin değilseniz, destek olarak hazır ticari ürünlerinden de faydalanabilirsiniz. Ama mutlaka deneyimli bir uzmanın tavsiyesi ve yönetimi ile...

Doğru ürün, doğru kullanım...

Gerek alfa lipoik asit, gerekse koenzim Q10 desteğinden yararlanmak için mutlaka konunun uzmanı bir doktorla işbirliği yapmalısınız. Bu işbirliği size hem doğru ürün, doğru doz, doğru destek kombinasyonu avantajı sağlar, hem de olası bazı yan etkilerden korunmanıza yardımcı olur.

Cildinizin sessiz koruyucuları: Nutri-kozmetikler

C vitamini en etkin koruyucudur
Yayın tarihi: 26.03.2004
1175
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.