Güzellik

Burun Estetiğinin Aşamaları Nelerdir?

Burun Estetiğinin Aşamaları Nelerdir?

Burun estetiği düşünüyorsanız, rinoplasti ameliyatı süresince neler olacağını ve neler yaşayacağınızı bilmeniz gerekir. Burun estetiği ameliyatını iyice araştırmalısınız. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk, burun estetiğinin aşamalarını sizler için anlattı.

Burun estetiği ameliyatında dört ana adım vardır. Bunlar muayene ile karar, hazırlık, cerrahi operasyon ve iyileşme aşamalarıdır.

Burun estetiğinde muayene ve karar aşaması belki de en uzun süredir aşamadır. Çünkü belki de çok uzun süredir hasta burnunun görünümünden mutsuzdur. Ya da burun estetiği olmayı düşünmesini gerektiren sapmış septum gibi tıbbi bir sorunu vardır.

Muayene sırasında yüz ayrıntılı olarak muayene edilir. Tıbbi hikayenin yanı sıra burun estetiği için kişisel hedefler hakkında bir dizi soru sorulur. Prosedür için iyi bir aday olduğu belirlendikten sonra, 3D tasarım cihazı ile hastanın simülasyon görüntüleri hazırlanır. Burnun ameliyatsız hali ile operasyondan sonra alacağı şekil simülasyon görüntüleri ile hazırlanır. Hasta ile simülasyon görüntüleri üzerinden öncesi ve sonrası analizleri yapılarak burnun yeni şekline birlikte karar verilir. Ardından burun estetiği ameliyatının detayları belirlenir.

Burun estetiğine karar verildikten sonra, ameliyat planlanır ve prosedür öncesi hazırlık için ne yapılması gerektiği konusunda bilgilendirme yapılır. Burun estetiği genellikle güvenli bir prosedürdür, ancak hastanın riskleri en aza indirmek için yapması gereken şeyler vardır.

CERRAHİ HAZIRLIK AŞAMASI

Sigara içiyorsanız, en az iki hafta önce sigarayı bırakmanız gerekir. Cerrahınıza kullandığınız ilaçların bir listesini de vermeniz gerekecektir. Özellikle kan inceltici ilaçları, ameliyattan önce bir süre durmanız gerekir, bunun dışında düzenli kullanmanız gereken ilaçlar hakkında da bilgi almalısınız.

Ameliyat gününüzde sizi kliniğe götürüp götürmek için birisini ayarlamanız gerekir. İyileşme için birkaç güne ihtiyacınız olduğu için izin almanız gerekebilir. Birkaç gün ağır iş yapamayacağınız için ameliyattan önce yapılması gereken işlerinizi halledebilirsiniz.

CERRAHİ OPERASYON AŞAMASI

Burun estetiği ameliyatı iki farklı teknik ile gerçekleştirilebilir: Açık ve kapalı teknik. Kapalı teknikte burun deliklerinin içinden yapılan kesilerle burun estetiği gerçekleştirilir. Ve burun deliklerinin içine kendiliğinden eriyen dikişler atılır. Böylece dışarıdan görünen hiçbir kesi yani yara izi oluşmaz.

Açık teknikte ise burun deliklerinin arasındaki kısmın en dibine küçük bir kesi açılarak burun derisi kaldırılır. Ve burundaki şekil ihtiyaca göre giderildikten sonra burun derisi kapatılarak ince bir dikiş atılır. Bu zamanla iyileştikçe belli belirsiz bir hal alır.

Genel anestezi altında yapıldığı için hasta uyku halinde olur. Ve hiçbir ağrı hissedilmez. Hasta genellikle aynı gün evine dönebilir. Burun üzerine koruyucu bir bant, burun deliklerinin içine de nefes almaya yardımcı olan plastik splintler yerleştirilir.

İYİLEŞME AŞAMASI

Burunestetiğinde iyileşme süreci gelişen teknoloji sayesinde geçmişe göre çok daha zahmetsizdir. Birkaç gün içinde splintler alınır.Ameliyatta hassas alet kullanımı sayesinde yumuşak doku zarar görmediği için çoğunlukla morluk oluşmaz. Birkaç gün yine de burunda ödem oluşabilir. İlk bir haftada ödemin büyük bir kısmı geçer. Ardından bir yıldan daha uzun süre boyunca burun iyileşme devam eder.

Kaynak: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk

Yayın tarihi: 10.10.2018
2868
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.