Güzellik

Bu kitap sizi güzelleştirecek

Bu kitap sizi güzelleştirecek

e-kolay Kadın'ın Bitki Bilimi ve Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya, meslek sırlarını bir kitapta topladı. "Meslek Sırlarım" adlı kitap, geçtiğimiz günlerde Filika Yayınları'ndan çıktı.

Tüm dünyada gerek sağlık, gerekse güzeallik konularında doğal ürünlere dönüş olduğunu söyleyen Suna Dumankaya, kitabında okuyucularla paylaştığı güzellik reçetelerinin oldukça ekonomik şartlarda yapılabilecek, çok denenmiş, istikrarlı olarak kullanıldığında kesin sonuca götürebilecek öneriler olduğunu belirtiyor.

Birçok tıbbi kozmetiğin hammaddesinin de doğadan karşılandığını anlatan Suna Dumankaya'nın anneannesi Türkiye'nin ilk lokmah hekimlerinden Fatma Öktem. Dumankaya bitki bilimine olan ilgisini kitabında şöyle anlatıyor: "Anneannemin zamanında Van'da hastaneler yokken Patriye denilen yerler varmış. Anneannem Patriye'lerde hekimlik yapan arkadaşlarıyla birlikte, bitkilerle ilaç yaparak hastaları iyileştirirmiş. Gerek Patriye'lerde edindiği bilgileri, gerekse kendisine anneannesinden kalan doğal ürünlerle yapılan sağlık ve güzellikle ilgili tüm bilgileri içeren Farsça-Arapça-Latince açıklamalı bir kitap yazan anneannem, 110 yaşına kadar çok sağlıklı ve bakımlı olarak yaşadı. Ve yazdıklarını bana emanet ederek 1985 yılında vefat etti."

Suna Dumankaya'nın kitabında adı geçen bitkilerin çoğu aktarlarda, bir kısmı da evlerinizdeki raflarda bulunabilecek bitkiler. Kullanılacak bitkilerin genelde taze olması veya temiz kurutulmuş cam kavanozda muhafaza edilmesi gerekiyor.

Dumankaya okuyucularla paylaştığı reçeteleri kendisi de uyguladığı için hazırlanmasının hiç de zor olmadığını özellikle belirtiyor. Dumankaya'nın konuyla ilgili düşünceleri şöyle: "Şehir yaşamı her gün yeni yükler ve sıkıntılar getiriyor.Bunlar bizi özümüzde var olan doğamızdan uzaklaştırmamalı. Teknolojinin tabii nimetlerinden yararlanalım ama, temiz hava ve doğal yiyeceklerdoen, doğal güzelliklerden de uzak kalmayalım."

Güzel olmayan kadın yoktur düşüncesine katıldığını belirten Dumankaya, bakımlı olduktan ve biraz da bu konunun inceliklerini bildikten sonra tüm kadınların daha güzel olabileceğine inanıyor.

Kitapta yer alan bir reçete

Temizleme Sütü Formülü

Malzeme: 1 kahve fincanı yağlı süt, 2 çorba kaşığı sarı papatya


Uygulama: İçerisine su konulan bir tencerenin üzerine başka bir tencere konur. Malzemeler üstteki tencereden karıştırılıp kısık ateşte ısıtılır. Sütün üzerinde kaymak oluşmadan ocaktan alımıp iki saat dinlendirilir. Karışım süzüldükten sonra cilt silinir. Hazırlanan karışım, kapalı bir şişede, buzdolabında bir hafta muhafaza edilebilir.

Meslek Sırlarım, Filika Yayınları
Yayın tarihi: 17.06.2004
1081
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.