Güzellik

Botox Gerçekleri

Botox Gerçekleri

<b>Botox</b> yüzdeki, boyundaki çizgileri ve kırışıklıkları gidermek için kullanılan bir kozmetik tedavi yöntemidir. Botox, estetik ameliyattan çekinen kadınların son yıllarda fazlasıyla rağbet ettiği bir tedavi yöntemidir. İşte merak edebileceğiniz sorular ve cevapları..

Botolinium Toxin (A) kısaca botox yüzdeki, boyundaki çizgileri ve kırışıklıkları gidermek için kullanılan bir kozmetik tedavi yöntemidir.

Botolinium toxin A maddesi deri altına enjekte edilerek kırışıklıkların ve çizgilerin tedavi edilmesini sağlayan bir paralizördür.
Kas ve göz spazmlarını tedavi etmek için 20 yıl önce geliştirilmiş olan botox'un işlevi kas paralizi gerçekleştirerek gevşeyen kasları dondurmaktır.

İlacın 20 yıllık bir geçmişi olmasına rağmen ancak son bir kaç yıldır kozmetik tedavilerde kullanılıyor ve henüz Amerikan Yiyecek ve İlaç Kurulu(FDA) tarafından kozmetik kullanım lisansı alabilmiş değil. Botox tedavisi isteyen hastalara önce detaylı bir izin belgesi imzalatılıyor.

Merak edebileceğiniz sorular ve cevapları

Tedavinin riskleri nelerdir?
Her isteyene uygulanabilir mi?

Tedavinin en belirgin yan etkisi enjeksiyon bölgelerinde minik çürükler oluşması. Eğer göz altlarınız çökük ise tedaviden sonra 3 hafta boyunca göz altı torbalarınız olabiliyor. Ancak uzmanlar bu etkiyi ortadan kaldırmak için tedavi sonrası bir göz damlası kullanılmasını öneriyorlar. Bazen hastalar baş ağrısından şikayet edebiliyor fakat gariptir ki bir çok insan da baş ağrısını geçirmek için Botox kullanıyor. Migren ve başağrısı tedavilerinde mucizeler yaratbiliyor. Buradaki anahtar nokta ne kadar kullanılacağı, özellikle başlangıçta.

İlk kullanımda, alından enjeksiyon sonrası hafif bir göz kapağı sarkması olabiliyor. Botox'un 20 yıllık kullanım sürecinde kaydedilmiş herhangi ciddi bir alerjik reaksiyon, şok ya da ölüm yok. Yani tamamen güvenli bir molekül olduğu söylenebilir.

Kimyasal silahlarda kullanılan botulinusun kozmetik kullanımda tehlikesi var mı?

Botox ile ilgili en büyük endişe içinde bulunan botulinus maddesi. Çok şiddetli bir toxin olan botulinus, yüksek dozlarda kullanıldığında zehirleyici olabiliyor fakat kozmetikte kullanılan miktar bu seviyenin çok çok altında olduğundan herhengi bir tehlike yok.

Yayın tarihi: 31.05.2001
2168
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.