Güzellik

Bitter ile gelen sağlık

Bitter ile gelen sağlık

Çikolatanın mutlu hissettirdiği uzun zamandır biliniyor. Peki ya kalbe iyi geldiğini biliyor muydunuz?

Güncellenme tarihi:
Bitter ile gelen sağlık

Çikolatanın uymadığı an yakışmadığı yer yoktur kimimiz için. Bazılarımız sevinçten, bazılarımız depresyondayken bir kutu çikolatayı bitirebiliriz. Gerçek çikolata ise bitterdir. Yapılan araştırmalar gösteriyorki, bitterin güzel yanları eşsiz tadıyla sınırlı kalmıyor. Kalp ve damar sağlığına da büyük faydası olan bitter çikolatayı gelin yakından inceleyelim.

Sağlığı koruyan 'flavonoid' maddesinin çikolotada bol miktarda bulunduğu, yakın zamanda tespit edilmiştir. Bu madde, antioksidan kapasitesini artırarak kalp ve damar hasarlarından korunmayı güçlendiriyor.

Araştırmalar gösteriyorki, hergün yedi gram çikolata tüketenlerin tansiyonu daha düşük çıkıyor. Ayrıca kalp krizi olasılığı bu kişilerde yüzde otuz dokuz daha düşük. Kanseri engelleyici bir yanı olduğu için bitterin dikkatli tüketilmesi gerekiyor.

Unutmamak gerekiyorki bitter dahi olsa içindeki yağ ve şeker ihmal edilemez.

Kakao polifenolü, kanın incelmesine yardım ettiği için pıhtılaşmayı önleyerek felç olasılığını da aşağılara çekiyor.
İçinde bulunan bazı maddeler, sinir sistemini uyarıcı salgılar üretilmesini sağlayarak bir takım ağrıları da dindiriyor. Genel anlamda keyif ve mutluluk verici bir etkiye de sahip olduğu bilinen çikolatanın cinsel uyarıcı yönü de bulunmaktadır.

Tüm bunlara rağmen, çikolatanın içindeki yağ ve şeker oranı ihmal edilmemeli ve daha çok kakao ağırlıklı çeşitler tercih edilmelidir.

Yayın tarihi: 04.06.2012
1049
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.