Güzellik

Biraz kir cilde iyi gelir!

Biraz kir cilde iyi gelir!

Özellikle yaz aylarında ısınan havayla birlikte alınan duşlar sıklaşıyor. Ancak hekimler, her gün duş almanın, sanılanın aksine çok da sağlıklı olmadığı görüşünde. Uzmanlar, sık yıkanmanın, cildin doğal koruyucu mekanizmasına zarar verdiği konusunda uyarıyor.

Güncellenme tarihi:
Almanya'da "Apotheken Umschau" adlı sağlık dergisinde yayınlanan bir araştırma, Almanların giderek daha sık duş almaya başladıklarını ortaya koyuyor. Cilt bakımının en başlıca unsurlarından temizlik, dermatologlara göre de vazgeçilmez. Ancak, her gün duş almak sanıldığının aksine yaradan çok zarar getiriyor.

Derginin genel yayın yönetmeni Dr. Hans Haltmeier, cilt hastalıklarının çoğunun, insanların günlük bakımlarını yanlış yapmasından kaynaklandığını belirterek, sık yıkanmanın, cildin doğal koruyucu mekanizmasına zarar verdiğine dikkat çekiyor.

Araştırma sonucuna göre, Almanların yüzde 80'inden fazlası her gün duş alıyor. Araştırmada, bu eğilimin giderek daha da arttığına dikkat çekiliyor. Ancak sabun ya da şampuan kullanmadan, sadece suyla bile yıkanıldığında bu, cildin kurumasına yol açıyor. Uzmanlar bazı nemlendirici kremler de sık sık kullanılması durumunda, cildin kurumasına sebep olabileceğini belirtiyor.

SIK YIKANMANIN ZARARLARI

Hekimler, sık yıkanmanın yarattığı sorunu şöyle özetliyor:

Sık yıkanma, cildin asit-baz dengesini olumsuz etkileyerek, bir çok katmandan oluşan cildimizin en üst tabakasını değişime uğratıyor ve böylece deri, nem kaybına uğrayarak, zararlı maddelerin içeriye nüfuz etmesini engelleyemez hale geliyor. Normal cilt tipine sahip olan insanlarda bu nem kaybı bir gün içinde kapanabiliyor. Nem kaybı ise kuru ve hassas cilt tipinde egzama gibi hastalıkların görülmesine yol açıyor.

Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için önerilen ise haftada en fazla 2- 3 duş almak. Hatta banyo daha da etkili olduğu için haftada sadece bir kez yapılmalı. İstenmeyen kokular içinse silinmek en iyi çözüm olarak gösteriliyor. Uzmanlar, insanların bu konuda bilinçlenmelerini istiyor ve cildin beden sağlığıyla olduğu kadar ruh sağlıyla da yakından ilişkili olduğunu belirtiyor. Buna örnek olarak da bazı cilt hastalıklarının stres yüzünden daha da ağırlaşması gösteriliyor.

Ter kokusunu önlemenin 14 yolu

Terlemeyle baş edemeyenler ne yapmalı?

Yayın tarihi: 19.08.2009
1282
dahafazlası
YORUMLAR

herkesin teni, cildi aynı değil kir değilde hergün yıkanmak belki cildi yıpratıyor olabilir ...deride tabaka halinde ölü deri oluşmadan yok olursa sorun oluşturabilir..

hberru 29.08.2009 13:00:58

çok yıkandığımda cildimde kuruma ve kaşıntı oluşuyor,kirde lazım,sık yıkanmamak sağlığımız için önemli ancak haftada 2 3 defa banyo yapmak gerekiyormuş ama şu sıcak günlerde yeterli olur mu ve silinmek bana göre değil,ben yıkanırım

kamile28 23.08.2009 18:47:22

Doğru aslında. Bende çok sık duş alan birisi olarak cildimde kaşıntı, dökülme yırtılma ve kuruluk hissediyorum. sık ve sıcak alınan duş çabuk yaşlanmaya ve bakterilere karşı tenimizi savunmasız hale getirmeye neden oluyor.

sabos2323 23.08.2009 16:58:30

ne kadar titizlenirsek hastalık o kadar çok bizi buluyor...

mjddgtkn 21.08.2009 20:36:23

Dogru söylemiş uzmanlar sokakta yasayan ayda yılda bir yıkanan insanlarda ne bi cilt hastalıgı ne bi egzama hic bisey olmuyor insan vücudu her ortama uyum saglıyacak sekilde yaratılmıstır her gün dus jeliyle mal gibi yıkanan titizlik hastası insanlar bu yazıyı okusunda örnek alsınlar:))

jackDaniells 19.08.2009 23:16:48

bu haberde hergun dus almak ıyı degıldır yazıyorsunuz altındakı ter kokusunu onleme haberınde hergun dus alın bakterı uremez yazıyorsunuz butun haberlerınızde celıskıler var aslında her nabza gore serbet verıyorsunuz bence ıyı arastırmalısınız ve bır durusunuz olmalı...

sıkayetım var 19.08.2009 14:33:10
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.