Güzellik

Ayurveda ile Gelen Güzellik

Ayurveda ile Gelen Güzellik

Günümüzde pek çok insan, doğadan kopuk yaşamanın ve doğaya zarar vermenin, kendisine hastalık gibi çok sayıda olumsuzluk olarak geri döneceğinin bilincine vardı; doğal olarak doğaya dönüş tekrar gündemde.

Bunun sonucunda özellikle Uzakdoğu'nun felsefi yaklaşımları artan bir şekilde ilgi görmeye başladı. İnsanın doğaya dönmeye başlamasıyla beraber Ayurveda da giderek yaygınlaştı.

Ayurveda, "bedenin kendi kendini iyileştirme gücü"nü temel alıyor. Amacı ise; hayatı uzatmak, mükemmel sağlığı yaratmak ve hastalıkları, vücuttan uzaklaştırmak.

Bu sistemin en önemli noktalarından biri ise sağlığı korumanın, tedavi etmekten daha önemli olduğu.

Ayurveda size sadece sağlıklı bir yaşam sunmuyor, aynı zamanda güzelliğinize de katkıda bulunuyor.

İşte sadece birkaç saat ayırarak güzelliği nirvanaya ulaştırmanın formülü ;

Beden tipinizi belirleyin

Ayurveda'danın en temel noktalarından biri, bireysel psiko-biyo kimyasal özellikler grubu ve kişiye özgü beden tipleri. Her insan da egemen olan bir, bazen iki, hatta ender olarak üç dosha (vücuttaki temel psikolojik, biyolojik, kimyasal özellikler grubu) mevcut. Bu doshalar kişiye bütün önemli özelliklerini veriyorlar, böylece hiç kimse diğerinin aynı olmuyor. Eğer doshalar dengeden çıkarsa, artarsa ya da azalırsa hastalıkların yolu açılmış oluyor.

Bu nedenle sağlığınız ve güzelliğiniz için kendi beden tipinizi bilmeniz çok önem taşıyor.

Önce ruhunuzu sakinleştirin

Beden ve ruhu birlikte ele alan Ayurveda'ya göre güzellik için önce ruh dinginliği lazım. Bunun için sunduğu formül öncelikle günün stresinden arınmayı hedefliyor ve bu da evrenin müziği olarak Gandharva Veda'nın melodileri ile mümkün.

İkinci aşama kokulu yağlar

Kokuların doğrudan beynin limbik sistemiyle bağlantısı var. Bitkilerde kokular aracılığıyla insana geçebilen bir enerji potansiyeli mevcut. Kokular burun siniri yoluyla doğrudan hipatalamusa gidiyor. Bu organ, bedende ısı, açlık, susuzluk, cinsellik, uyku, uyanıklık, kan şekeri, mutluluk, öfke gibi pek çok önemli fonksiyonu düzenliyor.

Aromatik kokular ruhunuza yön verirken, cildinize de işliyor. Derinin dokularına giren bu yağlar, cildinizin daha yumuşak, pürüzsüz ve canlı görünmesini sağlıyor. Aynı zamanda bedeninizin güzel kokmasını da!

İşin sırrı Abliyanga masajı

Bu masaj sağlığınız üzerinde pek çok yarar sağladığı gibi, güzel bir cilde sahip olmanıza ve aynı zamanda genç kalmanıza da yardımcı oluyor. Uzmanlar üç beden tip için de en uygun yağın, ılık susam yağı olduğunu belirtiyorlar. Ancak isterseniz, zeytinyağı, hindistancevizi yağı, tatlı badem yağı, kekik yağı, portakal ve limon yağı gibi bitkilerin yağlarını da aroma olarak kullanabilirsiniz.

Nasıl Uygulanıyor?

Masajı daima yukardan aşağıya, baş bölgesinden ayak parmaklarına doğru ve merkezden uçlara, kalpten ayak, el ve parmak uçlarına doğru yapın.

Başınızı ve saçlı deriyi yağlarken parmak uçlarınızı ve avuç içlerinizi kullanın. Abliyanga hiçbir zaman sert ve kaba bir masaj değildir. Hafif ve nazik bir basınçla uygulamaya özen gösterin. Ve geniş bölgelere masaj yaparken avuç içlerinizi kullanın. Vücudunuzun tüm yerlerine oranla baş bölgenize daha fazla zaman ayırın. Başınıza yaptığınız masajın ardından yüzünüze ve kulaklara geçin.

Daha sonra boynun ön ve arka tarafı ile omurganın üst bölümleri ve gövdenin geri kalan kısımlarına masaj yapın. Ardından kollara, uzun kemikler boyunca ileri geri ve düz hareketlerle merkezden uçlara yönelin. Büyük eklemlerin üzerine geldiğinizde ise, örneğin diz ve dirsekte saat dönüşü yönünde dairesel hareketlerle masaj yapın.

Göğüs ve karın bölgesinin ardından yine saat dönüşü yönünde masaj yapın, karın bölgesini yağladıktan sonra sırtı ve omurganın aşağı bölümlerini yağlayabilirsiniz. Ulaşabildiğiniz yerlere kadar arka bölgenizi yağlayın.

Ayaklara yine aynı şekilde, ileri geri hareketlerle ve büyük eklemlere doğru, diz gibi eklemlere geldiğinizde ise saat dönüşü yönünde dairesel hareketlerle masaj uygulayın. Son olarak da ayal tabanlarınızı yağlayın. Ayak tabanlarına masaj yapmak için daha fazla zaman ayırmanız gerekiyor. Avuç içinize ve ayak tabanına ileri geri hareketlerle daha sert olarak masaj yapmalısınız.
Yayın tarihi: 18.06.2001
2747
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.