Güzellik

Ayaklarınız yaza hazır mı?

Ayaklarınız yaza hazır mı?

Aylarca kapalı kalan ayaklar, nihayet özgürlüklerine kavuştu. Artık ayaklarınız daha fazla göz önünde, ihmal ediyorsanız sizi ele verecekler...

Ayaklarınıza ayırdığınız zamanı artırmanızda ve bazı önlemler almanızda yarar var. İsveç Ayak ve Ayak Bileği Merkezi'nden kripodist (Ayak Sağlığı Uzmanı) Özgül İşgör'den ayak bakımının sırları ile ilgili bilgi verdi.

Vücut nemlendiricisi ayaklara yetmeyebilir
Ayak derisi vücut derisinden daha kalın. Vücudunuza sürdüğünüz nemlendirici yetersiz kalabilir. Bu durumda ayak tabanındaki probleme yönelik nemlendiricileri tercih edebilirsiniz. Ayak cildinin kuruluğunun sebebi sadece su kaybından değil bazen de yağ eksikliğinden kaynaklanır. Ayak cildinin sağlığını korumak için yağ ve su dengesini sağlayan ürünler tercih edilmeli. Ayakların nem ihtiyacı, insandan insana farklılık gösterebilir. Örneğin bir şeker hastasının kullanacağı ayak kremi ile sağlıklı insanın kullanacağı krem aynı değildir.

Koruyucu duvarı yıkmayın
Sıcak hava yüzünden sık sık duş alınan yaz aylarında, sabunun Ph dengesine dikkat etmek lazım. Ph'ı dengeli temizlik ürünleri kullanmak, cildin koruyucu duvarına zarar vermez. Mikrop kapmayı önleyen sprey ya da mantara karşı koruyucu içeren pudra ve kremlerden yararlanabilirsiniz. Havuzdan sonra da bu ürünlerle ayaklarınızı kremlemekte yarar var.

Kapalı ayakkabıyı çorapla giyin
Çorapsız ayakkabı giymek mantar enfeksiyonları riskini artırıyor. Ayakkabı içinde terleyen ayaktan açığa çıkan kimyasallar, ayakkabının iç astarında yapışıp kalıyor. Ayakkabı içini temizlemek çok kolay olmadığı için zamanla artıyor.

Ayak terlemesini kontrol edebilirsiniz
Mantar, hormonal problemler ve aşırı terleme ayak kokusuna neden olabilir. Yıkandıktan sonra iyi kurulanmayan ayaklar da ayak kokusuna zemin hazırlar. Pamuklu çorap kullanmak, ayakkabınızı tekrar giymeden önce bir gün dinlendirmek ve deri ayakkabı kullanmak bile fayda etmiyorsa, ayak kokusu giderici ürünlerin yardımı olabilir. Ayak banyolarıyla aşırı ayak terlemesini kontrol altına almak, spreylerle ayaklara uzun süre ferahlık hissini yaşatmak, cildin elastikiyetini artırarak bakterilerin cilt çatlaklarına yerleşmesine engel olmak mümkün. Yine ayak pudralarıyla kokuya yol açan mantarların oluşması engellenebilir. Terleme kontrol edilince, ortamda bulunan bakteriler parçalanır, koku oluşması engellenir. Yazın kapalı ayakkabılar giymek ayak terlemesine, dolayısıyla ayak kokusunun da artmasına neden olur.

Tırnak batığını önemseyin
Batık tırnak uğraşılması zor bir sorun. İleri derece tırnak batması olanlar (yaralı, kırılmış ya da tırnak yatağından batarak çıkan tırnaklar) hekime başvurmalı. Ayak parmağınızda aşırı ağrı, enfeksiyon, şişme, kızarıklık ve bazen iltihap gelmesi gibi şikayetleriniz varsa artık ayağınızı denk alma zamanı gelmiş demektir. Tırnak batması genellikle başparmaklarda meydana gelir. Tırnak büyürken bir veya iki taraftan derinin içine doğru batar, bu esnada tırnak kenarındaki doku da tırnağın üzerine doğru ilerler. Bazen tırnağın uç kısımları yan taraflardan deriye batar ve bir yabancı cisim gibi reaksiyon başlatır. Bazen tırnak yalnızca köşelerde değil, tümüyle tırnak yatağına batık hale gelebilir. Her iki durumda da ilk bulgular ağrı ve şişmedir. Batma bölgesinde kanama olabilir veya enfeksiyon gelişip iltihap gelebilir. Tedavi edilmediğinde iltihabın kemiğe ilerlemesi (osteomyelit) ve sistemik enfeksiyonlar oluşturması ile parmağın hatta ayağın kaybedilmesine kadar varan sonuçlar ortaya çıkabilir.
Yayın tarihi: 29.05.2007
2192
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.