Güzellik

Ayak oyunları

Ayak oyunları

Dans ederken üzerinde tepinip durduğunuz ayaklarınızın bakımını düzenli olarak yaparsanız, onlar da rahatlar, kuvvetlenir, sevinir.

Dans ederken kendinizden geçiyor, ayaklarınızın üzerinde hopluyor, zıplıyor, tepinip duruyorsunuz! Peki, onların da bir canı olduğunu hiç mi düşünmüyorsunuz? Yıllardır çilemizi çeken ayaklarımızın bakımını yapmak, bir yerde boynumuzun borcu. Hele mevsim yazsa, ayaklar şıpıdık şıpıdık ortadaysa. Üstelik bir kapı gıcırtısına bile oynayan tayfadansanız ve tüm gözler daima ayaklarınızdaysa. Tabii, bu durumda size aşınmayacak sağlam pabuçlar da gerek. Haydi bakalım, bakımlı ve güzel ayaklarınızı, tarzına uygun sapasağlam ayakkabı ya da terliklerinizin içine yerleştirin, hem yazın hem de dansın keyfini çıkartın!

1. Ayak banyosu

Banyo yaparken vücudunuz nasıl rahatlıyorsa, ayaklarınız da ona özel hazırladığınız bu banyoyla bakın nasıl da rahatlayacaklar. Yarım bardak sütü, ayaklarınızı kaplayacak kadar suyla dolu bir kaba ekleyin. 3 çorba kaşığı badem, banyo yağı ya da zeytinyağını içine ilave edin ve ocağın altını yakın. Ilıyıncaya kadar bekleyin. Bu arada tırnaklarınızda iki hafta önceden kalan ojeleri temizlemeye koyulun.

2. Alet- edevatları hazırlayın

Tırnak makasını sterilize etmek için 20 dakika kadar alkolün içinde bekletin. Ya da sıcak su içerisinde, antibakteriyel bir sabunla ovarak mikroplardan arındırın. Şimdi tırnaklarınıza şekil verebilirsiniz artık. Batıkları engellemek için tırnaklarınızı çok kısa kesmemeli ve düz kesmeye dikkat etmelisiniz. Sonra da tırnaklarınızın kenarlarını törpüleyerek yuvarlayabilirsiniz.

3. Daldırın

Sütlü karışımı ocaktan alın. Çok sıcak olmamasına dikkat edin. Bunu genişçe bir kaba boşaltın ve ayaklarınızı da içine daldırın. Sütün içerisindeki laktik asit, ölü deri hücrelerinin çözünmesini ve erimesini sağlayacak, yağ ise nasırları yumuşatacak. 10 dakika bekledikten sonra, ayaklarınızı karışımın içinden çıkarın. Pedikür törpüsü ile ölü derileri ve yumuşayan nasırları temizleyin. Ardından ayaklarınızı yıkayın.

4. Şekerli peeling

1 bardağın dörtte birini kaplayacak şekeri, her zaman kullandığınız vücut losyonu ya da yağına macun haline gelinceye kadar ekleyin ve karıştırın. Bu macunla ayaklarınızı bir güzel ovun ve peeling'inizin yaratacağı o mükemmel yumuşaklığı hissedin.

5. Yumuşacık

Bir bardak sütü ve bir iki tane salatalığı blender'a atın ve karıştırın. Harika kokuyor, değil mi? Şimdi bu güzel kokulu karışımı bacaklarınıza ve ayaklarınıza sürün. Salatalık cildinizi nemlendirecek ve genişleyen kan damarlarının daralmasına yardımcı olacak. Süt ise ayaklarınıza ve bacaklarınıza parlaklık verecek. 5 dakika bekleyin ve yıkayın.

6. Maske

Ayaklarınıza bol miktarda yoğun bir nemlendirici sürün. Sonra da ayaklarınızı yemek saklar gibi, stretch film ile sarıp, sarmalayın. Kendinizi garip mi hissediyorsun? Temiz bir havluyu kaynar suya sokun ve çıkarın. Bir dakika kadar soğumasını bekleyin ve havluyu da ayaklarınıza güzelce sarın. Ayaklarınızın ter içinde kalmasına aldırmayın. Nemlendirici ve sıcaklık ayaklarınıza ilaç gibi gelecek.

7. Ojelenin

Ojenin etrafa bulaşmaması için parmaklarınızın arasına parmakarası süngeri ya da elinle döndüreceğin selpakları yerleştirin. Şimdi ojenizi tırnaklarınıza sürmeye başlayabilirsiniz. Fırçada kalan ojeyi her seferinde şişenin ağzına sıyırarak temizleyin ki, üzerinde kalanlar diğer seferinde tırnağınızda minik baloncuklar oluşturmasın.

8. Ektiğinizi biçin

Artık açık ayakkabılarınızı gerine gerine giyebilir, gönül rahatlığınca dans edebilir ve ayaklarınızı herkesin gözünün içine soka soka tepinebilirsiniz.
Yayın tarihi: 10.08.2006
1373
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.