Güzellik

Asma yöntemi ile gençleşin!

Asma yöntemi ile gençleşin!

Cildi germe ve toparlama yöntemi olarak son 1-2 senede tüm dünyada aşırı ilgi ile karşılaşan Happy Lift uygulaması, estetik cerrahide devrimsel bir yöntem olarak gözüküyor.

Uygun ellerde yapıldığında son derece basit ve risksiz bir yönte olan Happy Lift'in temelinde cilt altına yerleştirilen iplerle o bölgeye lift yapmak, yani gerdirmek yatıyor. Yüz, boyun, göğüs ve kalçalar ise bu yöntemde en çok baş vurulan bölgeler. Yöntem ve detayları hakkında Öğretim görevlisi Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Melisa Eczacıbaşı ile görüştük.

Happy Lift nasıl bir yötem?
Happy Lift veya diğer adıyla asma yöntemi, deride herhangi bir yara ve kabuk izi bırakmadan, hızlı ve pratik bir şekilde gerçekleştirilen ve eskiden yapılan yüz gerdirme işlemlerinden bile estetik cerrahlar tarafından bile daha çok ilgi gören, devrim yaratan bir yöntem.

En çok hangi yaş grubuna ve nasıl uygulanıyor?
Dr. Melisa Eczacıbaşı, sarkmaları toparlayabilen ve dolayısıyla yüzde genel bir gerginlik ve canlılık yaratan bu yöntemde insan dokusuna yabancı olmayan ve uzun bir süre dayanabilen polilatit ve kaprolaktondan yapılmış ipler kullanıldığını belirtiyor. İpler, lokal anestezi uygulandıktan sonra, çok ince bir iğne ile, steril şartlarda deri altı yağ dokusuna yerleştiriliyor, bu esnada ise hasta zaten uyanıktır. Yalnız lokal anesteziden ötürü hiçbir his duymuyor. İp iğnenin diğer tarafından çıkana kadar iğne içine yerleştiriliyor, daha sonra derinin altında kalacak şekilde iğne çekilerek çıkarılıyor. Dıştan kalan ipuçları ise kesilerek deri içine gömülüyor. Bu ipler doğal asitlerden oluştuğu için ortalama 8-12 ay içinde deri altında erimeye başlıyor ve aynı bölgede ipin yerinde bağ doku oluşmaya başlıyor, bağ doku yani sert doku gelişmesi ile birlikte deride toparlama ve sertleşme meydana geliyor. İplerin uygulandığı bölgede hafif derecelerde şişlikler ve morluklar gelişebiliyor. Bunlar da ortalama 3-5 günde geçiyor. Bu yöntem kadın ya da erkek herkeste uygulanabilen bir yöntemdir.

En çok hangi bölgelerde uygulanıyor?
En çok yüz ve boyun bölgesinde uygulanmakla birlikte göğüs ve kalça kaldırmak amacı ile uygulanabiliyor.

Uygulamaya karar vermeden önce en çok dikkat edilmesi gereken hususlar
Yüz şekli ve anatomisine dikkat etmek gerektiğini önemle vurgulayan Dr. Melisa Eczacıbaşı, özellikle bu konuda eğitimi ve tecrübesi olan uzman hekimler tarafından uygulanmalıdır diye belirtiyor. Tedaviden önce hastanın genel tetkikleri, kan şekeri ve doku ile ilgili herhangi bir hastalığı olup olmadığı araştırılıyor, çok ileri yaştaki kişilerde ise cilt tonusu tamamen kaybolduysa iyi sonuçlar vermeyebilir.
Yayın tarihi: 16.05.2007
1979
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.