Güzellik

Aşka kokular yön veriyor!

Aşka kokular yön veriyor!

En güçlü silahınız kokunuz olsun. Tıpkı hafızalarda yer eden güçlü kokular gibi siz de geçtiğiniz yerlerde kokunuzla iz bırakın!

Güncellenme tarihi:
Aşka kokular yön veriyor!
Havadaki tuz ve yosun kokusu, bir parfümün geride bıraktığı tatlı esinti, anneannenizin evindeki menekşe kokusu, yeni kesilmiş çimen kokusu... Kokular, gizli bir güce sahip. İnsanı saniyede geçmişe ışınlayabiliyorlar.

Hafif bir esinti yeterli

Kokuların bilinmeyen dünyası etrafımızı çevreliyor. Bu dünya, bizi sandığımızdan daha çok etkiliyor. Köpek ve kediler, etraflarını 'koku resimleri' şeklinde algılıyorlar. Biz insanlar, burnumuzun bizi götürdüğü yere gitmemiz gerektiğini sezgisel olarak anlarız ama bunun nedenini açıklayamayız.
Koku duyusu, diğer duyulardan önce ortaya çıkmış çok özel bir nitelik. İlk canlılar duyma ve görme duyularını geliştirmeden önce koklayabiliyorlardı. Kokular, burnumuzdaki 30 milyon civarındaki koku hücresi tarafından algılandığında beynin duygusal hafıza merkezine ulaşıyor. Patrick Süskind, 'Koku' adlı romanında, "Gözler; güzel ya da korkunç olanı görmeyebilir; kulaklar, sözcükleri duymayabilir. Ama kokudan kaçınmak imkansızdır" diyor. Koku molekülleri, her yerde... Küçük miktarlar bile burnumuzu harekete geçirebiliyor, uykuda olsak bile... Almanya'nın Münster Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada, uykuda olan erkeklere kadınlara ait ter kokusu koklatıldı. Sonuçta, erkeklerin nefes ve kalp atış frekansları değişti. Ayrıca, rüyaları da iş hayatından özel hayata doğru geçiş gösterdi. Bu araştırma kokunun önemini net olarak gösteriyor.

Karar kokuların!

Kokular herkesi etkiliyor. Aslında farkında olmasak bile, verdiğimiz bütün kararlar, kokular tarafından belirleniyor. İşte bu yüzden dişçi muayenehanesi gibi kokan bir evde rahat etme olasılığımız yok ama fırından yeni çıkmış kurabiye kokan bir ev bizi mıknatıs gibi çekiyor. Kokular, yaşadığımız bir deneyimle bağlantılı olduğu için düşünmeden hareket ermemize neden oluyor. Endüstri de bunun farkında; otel sahiplerinden araba üreticilerine kadar birçok kişi, kokuyu bir pazarlama yöntemi olarak kullanıyor. Vardiyalı mumlar, aromaterapi ürünleri ve her yıl piyasaya sürülen yüzlerce parfüm...

>>>>>
Yayın tarihi: 28.08.2010
2947
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.