Güzellik

Akne Problemleri

Akne Problemleri

<b>S: Aknelerden kurtulmanın en etkili yolu nedir? Ben lazer cerrahiyi düşünüyorum. Başka hangi tedavi yolları var?</b>

C: Akne, saç foliküllerini de kapsayan kışkırtıcı bir cilt hastalığıdır. Saç folikülleri ve gözenekler, keratin ve sebaküs bezlerinin ürettiği salgılar ki bunlar akneye sebep olan bakterinin üzerine yerleştiği bezler ile tıkanır. Bu birleşim saç köklerinde tahriş olmaya ve büyük bir kışkırtıcı reaksiyona sebep olur. Eğer tahriş çok büyük ise folikülün etrafındaki deri zarar görür.

Normalde bu zarar herhangi bir iz bırakmadan tedavi edilebilir, sadece bir kaç günlük kırmızı bir sivilce ile dolaşmak gerekebilir. Koyu tenli insanlarda kahverengi pigment aşağıda kalır çünkü cildi güneşten koruması gereken melanin pigmenti zarar görmüştür. Bu pigmentin asıl bulunması gereken yer en üst tabaka yani epidermistir fakat alt deriye yani dermise iner. Kişi güneşe maruz kaldığı sürece de iyileşmez. Böylece akne lekeleri oluşmaya başlar ve pigment derine indikçe iz kalma riski de artar. Akne lekelerinin rengini açmak için Retin-A ürünleri, tedavi etmek için deriyi soyarak yenileyen glikolik asit önerilebilir fakat glikolik asit çok zaman alıcı ve pahalı bir tedavi olabilir, bir de Retin–A ile bir arada kullanılmamalıdır. Glikolik tedavi derine inmiş hasarları da tedavi edebilir.

Glikolik asit tedavisi dışında bir de lazer tedavisi vardır. Açık tenli kişilerde akne izlerinin geçirilmesinde kullanılan en etkili tedavi lazer tedavisi. Bu tedavinin amacı alttaki deriye zarar vermeden laser ile yeniden cildi yapılandırmak.

Lazer tedavisinin iyileşme devresi yaklaşık iki haftadır, fakat cilt bir kaç ay daha pembe kalabilir.
Yayın tarihi: 29.04.2001
2051
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.