Mahmure

Galeri

Yemek

Tatlılara karşı koyma taktikleri

Güncellenme tarihi: 01.11.2016
4. TAKTİK: RUH HALİNİ HER ZAMAN İYİ TUT

NEYİ HEDEFLİYOR? DUYGULAR YÜZÜNDEN YEMEK YEMEYİ ENGELLEMEYİ

NEDEN ETKİLİ? İnsanların % 75'inin kendilerini üzgün hissettiğinde yemek yediği tahmin ediliyor. O yüzden ruh halini iyi tutmak aklını, yemek yemekten uzaklaştırabilir. Journal of Experimental Social Psychology'nin 2007 yılında çıkmış bir sayısındaki çalışma bu görüşü destekliyor.

Araştırmacılar odada kurabiye ve çikolata varken insanlardan sadece turp yemelerini isteyerek iradelerini kırmaya çalışmış. Daha sonra katılımcıların bir kısmı, kısa bir komedi filmi seyredilen bir odaya, diğerleri ise eğitici bir film seyrettirilen başka bir odaya alınmış. Ardından bütün gruptan zihinsel bir görev yerine getirmesi istenmiş. Kimin daha iyi yapabildiğini tahmin et! Çıkan sonuçlara göre insanın kendini azıcık bile daha iyi hissetmesi hemen "hayır" diyebilmesine yardımcı oluyor. O yüzden bir dahaki sefere seni cezbeden bir şeyle karşılaştığında alışverişe çık veya internette komik bir video bulup seyret; iyi hisler geçici olabilir ama seni buzdolabından uzak tutmaya yetecek kadar da zaman kazandıracaktır.

Derleyen: Tuğçe Tekmen / Women's Health

Tatlı bir kaçamak için pasta tarifleri

Mahmure'ye özel tatlı tarifleri
93087
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.