Mahmure

Galeri

Yemek

Tatlılara karşı koyma taktikleri

Güncellenme tarihi: 01.11.2016
2. TAKTİK: DİĞER ELİNLE YEMEK YE

NEYİ HEDEFLİYOR? DİKKAT DAĞITMAK

NEDEN ETKİLİ? Genelde kullanmadığın elinle çatal tutmak, otomatik olarak seni yavaşlatacak ve yemeğine yoğunlaşmanı sağlayacaktır. (Her ikisinin de kilo vermeye yardımcı olduğu kanıtlanmış.) Araştırmalara göre bunun gibi şaşırtıcı değişimlerle iradeni de güçlendirebiliyorsun.

Baumeister, bir testten sonra hemen azmi biten insanların, çözülmesi imkânsız olan bulmacalar gibi ardı ardına gelen testleri çözerken daha çabuk pes ettiklerini söylüyor.

Katılanlar kendilerini haftalarca kontrol etmeye çabaladıkları (dominant olmayan elleriyle dişlerini fırçalamak veya mouse kullanmak gibi) ufak çalışmalarda daha uzun süre devamlılık sağlayabilmiş. "Yeni bir uyarının etkisini arttırarak, genel olarak direnç gösterilen bütün dürtüler de geliştirilmiş oldu" diyor Baumeister. Her gün yapılan çalışmalarla üç hafta içinde katılımcılar önemli bir ilerleme kaydetti. Eğer sen de deneyeceksen sonuçlar ne kadar sık çalıştığınla ve zaman içinde ne kadar devam ettirebildiğinle bağlantılı olacaktır. Aynı karın kaslarında olduğu gibi beynindeki gri madde de çalışmadıkça zayıflar, dolayısıyla da iradenin düşmesine neden olur.
93123
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.