Mahmure

Galeri

Yemek

Makarnanın olmazsa olmazları...

Güncellenme tarihi: 31.10.2016
Domates

Domatesin keşfinden önce makarna kar gibi bembeyazdı! Makarna onunla al kırmızı renge büründü, mükemmel bir lezzete kavuştu ve ünü giderek yayıldı. Makarnanın domatesle evliliği gastronomi tarihinde adeta yeni bir dönemin başlangıcı oldu. Öyle ki makarna domatesle değişik lezzetlere yelken açarken, domatesin ufku da makarnayla genişledi. Önce salça olup mutfakların en çok kullanılan malzemesi oldu. Ardından ketçaba dönüşüp fast-food rüzgârına kapıldı.

Bugün dünya mutfaklarının vazgeçilmez malzemesi domatesi artık her mevsimde bulmak mümkün. Ancak en yararlısı güneşte olgunlaşan domates olduğu için, yaz aylarında bol bol tüketilmeli. İçeriğinde sağlığımız için çok değerli vitamin ve minerallerin yanı sıra, güçlü bir antioksidan olan likopen maddesi de bulunur. Likopenin etkisi piştikçe arttığı için uzmanlar domatesin salça olarak tüketilmesinin yararlarını saymakla bitiremiyorlar. Vücudun bu maddeyi kolayca özümseyebilmesi için zeytinyağı ile pişirilmesini öneriyorlar.
15845
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.