Mahmure

Galeri

Yemek

Fransız mutfağından seçmeler!

Güncellenme tarihi: 01.11.2016
Şeftali marmelatı

Mazemeler:

1,5 kg şeftali (çekirdekleri çıkarılıp, iri doğranmış)
2 limonun kabuğu (ince soyulmuş)
1 orta boy ekşi elma (doğranmış)
2 karanfil
1+1/4 su bardağı su
1,5 kg. (6+1/4 su bardağı) şeker
1 tatlı kaşığı yenibahar

Hazırlanışı:

Limon kabuğu, doğranmış elma ve karanfilleri tülbentten bir torbaya koyup, ağzını sıkıca bağlayınız. Torbayı büyük bir tencereye koyup, ipini tencerenin sapına bağlayınız. Tencereye şeftalileri ve suyu koyup, orta ateşe oturtarak, sürekli karıştırarak kaynatınız. Su kaynaymca ateşi kısıp, ara-sıra karıştırarak 6-7 dakika, şeftaliler biraz yumuşayıncaya kadar pişirdikten sonra, yenibaharı serpiniz. Şekeri ekleyip, reçeli sürekli karıştırarak, şeker tamamen eriyinceye kadar pişiriniz. Ateşi orta sıcaklığa yükseltip 20 dakika, madeni bir kaşıkla sık sık karıştırıp, üstünde biriken köpükleri alıp atarak, marmelat koyulaşıncaya kadar kaynatınız. (Marmelatın kıvamını bulup bulmadığmı anlamak için, tencereyi ateşten alınız. 1 tatlı kaşığı marmelatı soğuk bir fincan tabağına damlatınız. Soğuyunca kenarından parmak ucunuzla kaldrrmız. Marmelat kırışırsa kıvamını bulmuş demektir. Kıvamını bulmamışsa yeniden ateşe oturtup, karıştırarak, kıvamını bulana kadar pişirmeye ve birkaç dakikada bir denemeye devam ediniz.) Tencereyi ateşten alınız. Tahta bir kaşığın sırtıyla, tülbenti tencerenin kenarına bastırarak bütün suyunu çıkardıktan sonra, torbayı atınız. Tencereyi bir kenarda 5 dakika bekletiniz. Bir kepçeyle marmelatı temiz, kuru ve ısıtılmış kavanozlara boşaltınız. Her kavanozun ağzına alüminyum kağıttan kesilmiş küçük daireler bastırınız. Kavanozların kapaklarını kapatıp, lastikle sıkıştırınız. Etiketleyip, serin ve karanlık bir yerde saklayınız.

Not: Lezzetli ve yafimı kolay şeftali marmelatını, Fransızlar gibi sıcak ay çöreklerine sürerek çay sofralarınızda servis edebilirsiniz.
106311
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.