Ortamlarda Rezil Olmamak İçin Okunacak 25 Kitap

Güncellenme tarihi: 01.11.2016
21)Gölgesizler/ Hasan Ali Toptaş (1995)

Gölgesizler, Hasan Ali Toptaş'ın 1993 yılında yayımlanan ve kendisine Yunus Nadi Roman Ödülü'nü kazandıran romanı. Eser, düşle gerçeğin birbirine geçtiği postmodern bir yapıya sahiptir. Varlık-yokluk sorunları, zaman-mekân ilişkisi konu edilmektedir. Romanda olaylar biri köyde, diğeri kentte olmak üzere iki farklı mekânda, iki farklı zamanda gelişir. [1] Köydeki olaylar, şehirde yaşananların yıllar öncesidir. Roman kişileri hem şehirde, hem de köydeki geçmiş zamanda yaşarlar.

Ana karakterlerden Cıngıllı Nuri'nin ruhunun daraldığını söyleyerek şehirdeki berber dükkanından çekip gitmesiyle başlayan olaylar, başka ortadan kaybolmalarla devam eder ve bir gazetede, bir genç kızın ayı tarafından kaçırılma haberinin çıkmasıyla son bulur. Nerdeyse şiire varan melodik bir üslup kullanılmıştır.Roman Ümit Ünal tarafından filme çekildi ve film Türkiye'de 2009'da gösterime girdi. Kırklareli'nde çekilen filmde başrolleri Arsen Gürzap, Selçuk Yöntem ve Hakan Karahan gibi isimler paylaştı.
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.