Küresel ısınmayı durdurun!

Güncellenme tarihi: 01.11.2016
Yenilenebilen enerjiyle ısının!

Güneş ve rüzgâr gibi doğal kaynaklardan enerji üreten santrallerden yararlanmaya çalışın. Doğal enerji kullanımını bir adım ileri taşıyarak; kendi enerjinizi kendiniz de üretebilirsiniz. Biraz masraflı olsa da çatınıza yerleştireceğiniz bir mini rüzgâr santrali ya da güneş ışınlarını enerjiye dönüştüren yalıtım sistemiyle size ait doğal bir enerji kaynağı oluşturmanız mümkün. Ayrıca bir derece bile olsa ısıtıcılarınızı daha düşük seviyede çalıştırmanızın enerji tasarrufu açısından büyük önemi var.

Toplam tasarruf: Kişi başına yılda yaklaşık 900 kg. karbondioksit

Gereksiz araba kullanmayın!

Büyük şehirlerde araç kullanımı sonucunda her yıl kişi başına 1,8 ton CO2 havaya karışıyor. Bu kirliliği az da olsa engellemek için dizel ya da doğal benzinle çalışan arabaları kullanarak 0,4 ton tasarruf sağlayabilirsiniz. Çevre dostu araçlarla ise yılda 0,8 ton CO2'nin üretilmesini engelleyebilirsiniz. Araba yerine toplu taşıma araçlarını tercih ederek park etme zahmetinden kurtulacağınız gibi aynı zamanda çevreyi korumak adına önemli bir adım atmış olacaksınız. Kısa mesafelerde yürümek ya da bisiklete binmek hem kendi sağlığınız hem de temiz bir çevre için yararlı olacaktır.

Toplam tasarruf: Kişi başına yılda yaklaşık 1,3 ton karbondioksit
26007
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.