Antik Dünya Hakkında Yanlış Bilinen 10 Şey

Güncellenme tarihi:
Antik Mısır'da Yahudi köleler yoktu

Dilden dile yayılan en önemli hikayelerden biri Yahudi kölelerin Hz. Musa öncülüğünde Mısır'a başkaldırarak buradan kaçtığıdır.

Ancak ortada bir sorun var. Son derece sistematik bir arşiv düzenine ve kayıt sistemine sahip olan Antik Mısır kaynaklarında böyle bir olayın tek bir izi bile yok. Küçücük bedevi kabilelerin bile hareketlerini kaydeden ve bunları arşivleyen Mısır devleti her nedense 600 bin insanın isyan ederek Mısır'dan kaçıp çöllerde yürüdüğünü kaydetmemişe benziyor.

Dahası Mısır'da piramitleri de köleler yapmadı. Mısır'da piramitlerde çalışanlar köle değil, maaşlı işçilerdi ve asgari ücretten, sağlık olanaklarına kadar bir çok hakları vardı. Toplumda köleler de vardı kuşkusuz ama bunlar etnik kökenleri sebebiyle köle yapılmış kabileler değil, borç yüzünden köle statüsüne düşmüş vatandaşlar ile savaşlarda köle olarak tutsak alınan insanlardan ibaretti. Yani Mısır'da Yahudiler köle değildi.
Yayın tarihi: 11.06.2015
17409
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.