Şişkinlik Neden Olur, Nasıl Geçer?

Güncellenme tarihi:
ÇÖZÜM
Yiyip içtiğiniz her şeyi bu açıdan değerlendirin ve size iyi gelmediğini düşündüğünüz besinleri yeme listenizden çıkarın. O besinleri en az 3-6 hafta boyunca hiç tüketmeyin. Eğer şikayetlerinizde azalma olursa, demek ki suçluyu buldunuz. Bundan sonra yapmanız gereken o besinden azar azar tüketmek ve şikayetlerinizi göz önünde bulundurarak sorun yaratmayacak miktarı ayarlamak olmalı. Peki ya IBS hastalığından muzdarip olduğunuzu düşünüyorsanız ne yapmalısınız?

Pek çok kadın, alkol, kafein ve ağır yiyeceklerin sorunlarını daha ciddi bir hale getirdiğini düşünüyor. Fakat esas sorunu ortaya çıkarmak için tüm şikayetlerinizi ayrıntılarıyla, saatiyle kayıt altına almanız, sandığınızdan çok daha fazla işinize yarayabilir. Bunun için yapmanız gereken, tam dört hafta boyunca bir yanda yediklerinizi ve içtiklerinizi kaydetmek ve diğer tarafta da saat ve tarihlere göre şikayetlerinizi not almak olmalı. Bu iki günlüğü bir gastroentroloji uzmanıyla paylaştığınızda size sorunun tam olarak ne olduğunu söyleyecektir.
Yayın tarihi: 24.06.2010
134511
YORUMLAR

harika bilgiler için teşekkürler

serpil 29.11.2010 15:05:20

hayatımda okuduğum en açıklayıcı en bilgilendirici haber...

beyza 18.11.2010 21:11:35
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.