Orgazm dediğin böyle olur!

Güncellenme tarihi: 01.11.2016
Orgazmı Olumsuz Yönde Etkileyen Unsurlar

Kadında ve erkekte cinsel birleşme isteğini oluşturan androjen denilen hormonlardır.Bu hormon erkeklerde kadına göre daha yüksektir. Bu nedenle erkeklerde cinsel birleşme isteği ve sıklığı daha fazladır.

Fizyolojik olarak yumurtalık, rahim ve hormonal aksta bir sorun olmaması iyi bir orgazm için gereklidir. Adet düzensizliği ve hormon bozukluğu seksüel uyarıyı olumsuz yönde etkileyebilir.

Anatomik olarak kadının genital sistemindeki bir sorun orgazm olmasını zorlaştırabilir. Bazı kadınlar ise ne kadar ilişki olursa olsun ,uyarı ne kadar sıklıkla gerçekleşirse gerçekleşsin orgazm olamazlar. Sebep tam olarak bilinmemekle birlikte enfeksiyonlar, rahim yaraları, kistler, miyomlar gibi sorunlar ağrılı ilişkiye yol açarak alınan zevki olumsuz yönde etkileyebilir. Ülkelere göre değişse de bu orana genellikle % 5-10 arası değişmektedir. Bu kadınlar ilişkiden çok zevk alabilirler fakat orgazm olamazlar.

Ülkemizde toplumsal baskılarla yetiştirilen kadınlarda seksin ayıp ve günah olduğu fikri bilinç altına kazınmıştır. Bu durumda ilişki esnasında kadın kendini olayın akışına bırakamaz. Sürekli zihnini meşgul eden gerginlik hali mevcuttur. Bu gibi durumlarda cinsel isteksizlik, cinsel soğukluk ve orgazm olamama (anorgazmi) gibi problemler ortaya çıkmaktadır.
171039
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.