Kilo Vermenin Doğru Bilinen Yanlışları

Güncellenme tarihi:
SEKİZİNCİ ENGEL: Yağı azaltmak mı yoksa suyu çoğaltmak mı?
Yanlış olan ne? Su içmek tabii ki iyi ancak yiyeceklerin içindeki suyun zayıflatma üzerinde ciddi bir etkisi var. American Journal of Clinical Nutrition 20 ile 60 yaş arası obez kadınla yaptığı çalışmada, ya yağı azaltmaları ya da içeriğinde bol su olan, meyve ve sebze gibi, yiyeceklerden daha fazla tüketmeleri istenmiş. Sonuç olarak düşünülürdü. Ancak Archives of Internal Medicine'de yayımlanmış olan bir araştırmaya göre bu söylem tam olarak doğru değil. Sigara içen, yüksek kan basıncı olan ve fazla hareket etmeyen 200 kisi ile yapılan çalışmada, bir gruptan sigarayı bırakıp, diyet yapmaları ve bedenlerini çalıştırılmaları istenmiş. Diğer gruptan ise süreç içinde teker teker kötü alışkanlıklarından vazgeçmesi istenmiş. Sonuçta bütün problemleriyle aynı anda ikinci gruptakiler daha fazla yemiş olmalarına rağmen daha doyurucu yiyecekler tercih etmiş ve daha az kalori almış. Dolayısıyla da altı ay sonra yağı azaltmış ekibe göre yüzde 33 daha fazla kilo kaybetmişler.

Engeli aş: Yemek tercihini içeriğinde bol su olanlar yönünde yap. Meyve ve sebzeye alternatif olarak et suyuna sodyumu düşük çorbalar; yulaf ve diğer tahıllı besinler ve fasulye deneyebilirsin. başa çıkan grup 18 ay sonra daha başarılı olmuş.
Yayın tarihi: 07.07.2009
260635
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.