Kilo Vermenin Doğru Bilinen Yanlışları

Güncellenme tarihi:
BİRİNCİ ENGEL: Sabah altıda egzersize başlayanlar
Yanlış olan ne?
Sabah egzersizleri harika ancak aksam 22:00'da yatıyorsan. American Journal of Epidemiology 'de yayımlanmış bir araştırmada günde sadece ahi saat uyuyan kadınlar, yedi saat ve üstü uyuyanlardan yüzde 12 fazla kilo almaya meyilli oluyor (Bu da 16 senede ortalama 15 kilo demek). Uykusu düşük kalitede olan ve bes saat uyuyanlar ise yüzde 32 oranda 13 ve üstü kilo alabiliyor, öte yandan farklı çalışmalar az uykuyu yüksek beden kitle indeksiyle bağlıyor ve bedende beslenmeyi düzenleyen ghrelin ve leptin hormonlarına ters etkisi olduğunu öne sürüyor.

Engeli aş: Uykunu feda etme. Koşuya bile çıkacak olsan unutma ki kalite miktardan daha önemlidir, öğlen biraz kestiririm, aynı hesaba gelir diye düşünme. Uyku ve günlük ritimler üzerine araştırmaları yürüten, Missouri'St. Louis Üniversitesi profesörlerinden Doktor Donna Taliaferro, 20 dakikalık uyuklamaların gerçek (derin)uyku gibi olmadığını söylüyor. "Bedenin sağlıklı çalışabilmesi için insana gerçek güc katan uyku haline geçmesi gereklidir. Bunun içinde birkaç saat gerekir" diyor. Uzun lafın kısası bedenin için Pilates dersinde uyuklamaktansa, gerçekten uyumak daha değerlidir.
Yayın tarihi: 07.07.2009
260638
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.