Kabızlıktan Nasıl Kurtulurum?

Güncellenme tarihi: 01.11.2016
Kabızlık probleminin özellikle kadınlarda sıklıkla görüldüğünü dile getiren Diyetisyen Neslihan Aktepe, bağırsak mikrobiyatını düzeltebilmek için yapılması gerekenleri anlatıyor.

Tıpta konstipasyon denilen sağlık sorununa bizler kabızlık veya peklik deriz. Kabızlık özellikle bayanlarda sıklıkla yaşanılan bir sağlık sorunudur. Sorundur diyorum, çünkü karında şişlik, ağrı, gaz sancısı ve hatta ilerleyen durumlarda ise kişilerin asabileşmesine bile neden olmaktadır. Kabız olan kişinin kilo verebilmesi biraz zordur. Kilo verme sürecine başlarken ilk önce bu sorunun ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Diyet programına gelen kadınların birçoğunda 2-3 gün veya haftada 1 gibi tuvalete çıkabilme durumu gözlemlenmektedir. Normal şartlarda kişi her gün tuvalete çıkarak, alınan ve çıkan posayı eşitlemesi gerekmektedir. Kişi eğer 15 gün boyunca tuvalete çıkamıyorsa mutlaka hekime başvurmalıdır. Kolon kanserinin bu kadar çok arttığı günümüzde lütfen kabızlık sorununuzu rafa kaldırmayın. Bağırsak mikrobiyotanızı düzelterek kabızlıktan sonsuza dek kurtulabilirsiniz. Bağırsak mikrobiyotanızı düzeltebilmek için;

*Gece öğününüzde 2 kaşık yoğurdun içine 1 tatlı kaşığı keten tohumu ve 1 çay kaşığı acı pul biber karıştırarak tüketmek sorununuza çözüm oluşturabilir
34140
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.