Hangi Hastalık İçin Hangi Egzersiz?

Güncellenme tarihi: 01.11.2016
Günümüz insanı, hareketsizliğin yarattığı hastalıklarla karşı karşıya. Üstelik bu hastalıklar yalnızca yaşam kalitesini düşürmüyor, ölüme de neden oluyor. Uzmanlara göre hareketsizliğin yarattığı hastalıklar ölüm nedenleri arasında ilk sıraya yerleşmiş durumda. Peki, kronik hastalıkların tedavisinde tek çözüm ilaçlar mı? Uzmanlara göre ,“İlaç, tek çözüm değil”. Bu hastalıkları tetikleyen hareketsizliğin ortadan kaldırılması da en az ilaçlar kadar önem taşıyor. Düzenli yapılan egzersiz aynı zamanda kronik hastalıkların oluşmasında da önleyici bir rol üstleniyor.

Son 20 yıl içinde kronik hastalıklarda ve onların oluşmasının önlenmesinde egzersizin önemi, her geçen gün giderek artıyor. Acıbadem Fulya Hastanesi Sporcu Sağlığı Merkezi’nden fizik tedavi uzmanı ve spor hekimi Doç. Dr. Tolga Aydoğ, kronik hastalıklarda hangi egzersizin ne tür faydalar sağladığını anlattı.
45867
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.