Hafızanızı Güçlendiren En İyi Besinler!

Güncellenme tarihi: 16.06.2017
Kahve:

Kahve severler için güzel haberlerim var: yaklaşık 2 yıl önce, Avusturya Innsbruck Üniversitesi’nden araştırmacılar kafeinli kahve içmenin geçici bir süre için, kişinin odaklanmasını ve hafızasını keskinleştirdiğini bulmuşlardır.

Gönüllülere, kafein düzeyleri eşit, yaklaşık 2 fincan kahve verildikten sonra, gönüllerin beyin fonksiyonlarında hafıza da dahil olmak üzere iki yerde bir artış olup olmadığını gözlemlemek için manyetik rezonans görüntüleme kullanıldı,kafein verilmeyen gönüllülerde beyin fonksiyonlarında artma gözükmedi.

Önde gelen nöroloji dergilerinin birinde yayınlanan başka bir çalışmada, kafeinin etkilerinin kadınlarda daha uzun ömürlü olabileceği bulundu. Bu 4 yıllık çalışma, bilişsel fonksiyon, kan basıncı, kolesterol düzeyleri ve damarla ilgili diğer temel değerlendirmelerden geçen 7000 katılımcıyı içermekteydi, araştırmacılar 2 yıl ve 4 yıl sonunda katılımcıları tekrar değerlendirdiklerinde; 65 yaş ve üstü kadınlarda günde 3 fincan kahve içen (veya eşit kafein içeriğinde çay)kadınların, günde 1 fincan veya daha az kahve içen kadınlara göre zaman içerisinde hafıza zayıflamasında 3 kat düşüş olduğu görülmüştür.
100504
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.