Dış Kulak Yolu İltihabı "Tinnitus" Nedeni Olabilir

Güncellenme tarihi: 01.11.2016
“Yazın kulak içinin nemli kalmaması çok önemli. Ancak bu amaçla kullanılan pamuklu çubuklar dış kulak kanalını tahriş edebiliyor ve iltihaba neden olabiliyor. Bu nedenle kulakların nemi ve kiri, normal bir parça pamuk ile dıştan alınabilir. Havuz, deniz ya da sık duş sonrası nemi önlemek içinse, kulaklar en az 30 santim uzaktan ve düşük ısıda ayarlanmış bir saç kurutma makinesi ile kurutulabilir.

Temizlik sırasında pamuklu çubuk, kağıt peçete gibi ürünler kullanmak sağlıklı olmadığı gibi, kulağı tahriş ettiği ve florayı bozduğu için yine dış kulak yolu iltihabına neden olabiliyor. Ayrıca deniz, havuz ya da duş sonrasında kulak kanalındaki kirin şişmesi ve geçici olarak işitme kaybına neden olması sonucu oluşan rahatsızlık kişinin kulağını açmaya çalışmasına, damlalar damlatmasına veya yabancı cisim sokmasına neden olabiliyor. Ancak bu çabalar rahatsızlığı geçirmediği gibi dış kulağın iltihaplanmasına hatta zarın delinmesine bile yol açabiliyor.”
9030
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.