Dış Kulak Yolu İltihabı "Tinnitus" Nedeni Olabilir

Güncellenme tarihi: 01.11.2016
Yaz mevsiminde sürekli ve uzun süreli deniz ve havuz suyu teması, dış kulak yolu iltihabına davetiye çıkarabiliyor. Bunun sonucunda da yaz aylarında görülen kulak hastalıkları içinde dış kulak yolu iltihabı ilk sırada yer alıyor. Dış kulak yolu iltihabı önemsenmediğinde birçok kalıcı sağlık sorununu da beraberinde getirebiliyor. Öyle ki, sürekli kulak çınlaması olarak görülen tinnitus hastalığının bile sebeplerinden biri dış kulak yolu iltihabı.

Peki, birçok sağlık sorununa yol açabilen ve son derece ağrılı ve ciddi bir hastalık olan dış kulak iltihabından nasıl korunabiliriz? KBB Uzmanı Doç. Dr. Uğur Çınar, yaz mevsiminde dış kulak yolu iltihabından korunmak için alınabilecek önlemleri anlattı.

Havuz Kirli Olmasa da Risk Var

Dış kulak yolu iltihabının en sık görüldüğü mevsim yaz. Yaz aylarında sık sık duş almak, denize ve havuza girmek ve suyun içinde uzun süre vakit geçirmek kulak içinin nemli kalma süresini artırıyor. Bu da beraberinde dış kulak yolu iltihabını getirebiliyor. Acıbadem International Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Uğur Çınar özellikle gün boyu havuzdan çıkmayan çocuklarda bu hastalığın daha sık görüldüğüne dikkat çekerek, “Bunun nedeni havuz suyunun kirli olması değil klor seviyesinin fazla olması. Çünkü bol klorlu havuzlar dış kulak yolu florasını etkileyerek burada bulunması gereken zararsız mikropları yok ediyor. Kulak kanalındaki normal flora bozulduğunda hastalık yapan mikropların sayısında artma oluyor” diyor.
9115
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.