Bu test hayatınızı değiştirebilir!

Güncellenme tarihi:
“PARANIN İKİ YÜZÜ: NARSİSİZM-BORDERLINE”

Borderline bir kadına dayanan erkeğin de genellikle narsisistik yapılanma içinde olduğunu söyleyen Doç. Dr. Kısa, borderline ve narsisizm bir paranın iki yüzüne benzetiyor:

“Zaten borderline biri ile ilişkiyi sürdürebilen de narsistik yapıdadır. Normal değerlerde bir kişi sınırda bir kişilikle kolay kolay anlaşamaz ve ayrılır. Narsisistik kişi genellikle soğuktur, bencildir, çok meşguldür ve borderline yapıdaki kişinin uzakta kalma davranışına imkân tanıyan bir kişidir. Kaçınılmaz olarak borderline ve narsisistik kişiler sağlıklı ilişkilere giremezler ve devam ettiremezler.

Çünkü borderline yapıdaki kişiler sevdikleri kişiyi iyi ve kötü özellikle birlikte algılayabilme, yalnız kalabilme ve bir başkasına sahte olmayan bir ilgi gösterebilme kapasitesine sahip değildirler. Ayrıca bunaltı, sıkıntı ve depresyonu tolere edebilme, yutulma ve terk edilme korkusu olmadan kendini bir başkasına duygusal olarak adayabilme kapasiteleri de yoktur. Borderline yapıdaki kişi aşkı, âşık olmayı, sağlıklı ve sevgi dolu bir ilişki kurmayı birbirine karıştırabilir.”
Yayın tarihi: 23.12.2011
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.