Adrenalin tutkunları dikkat!

Güncellenme tarihi: 01.11.2016
Doğa sporlarında tuz kaybını önlemek için yanınıza peynir ve zeytin alın!

Yüksek enerji gerektiren tüm doğa sporlarında sıvı ve elektrolit kaybı ile güneşin zararlı etkilerinden korunmak çok önemlidir. Bu amaçla yapılan spor ve aktiviteye özel korunma malzemelerinin yanında, mutlaka kaybedilen sıvının yerine konulması gerekir.

Suyun yanında tuz kaybı için de; küçük bir parça peynir, siyah zeytin veya her ikisinin alınabileceği eşdeğer miktar tuzlu ayran tüketilmesi gerekir.

Kanyon geçişi, dağ bisiklet ve motokros gibi aktiviteler yapılıyorsa; kask, dizlik, dirseklik, bel koruyucu, eldiven gibi tüm koruyucular kullanılmalıdır.

Kaya tırmanışı, yürüyüş, rafting, yamaç paraşütü, dağ bisikleti gibi farklı pek çok aktivitenin bir arada yapılabildiği noktalarda, özel parkur alanlarının bulunması gerekir. Bu noktalarda, belli aralıklarla dinlenme evleri inşa edilmeli, gerektiğinde helikopter ambulans sistemi organize edilmeli, düzenli işaretlemeler yapılmalıdır.
8256
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.