Mahmure

Galeri

Moda

Moda dünyasını baştan yaratan kadınlar!

Güncellenme tarihi:
COCO CHANEL

Coco Chanel, modanın gelmiş geçmiş en devrimci şahsiyeti. Onun devrimciliğinin emareleri, hem döneminin en aykırı tasarım fikirlerini üretmesinde hem de bu fikirlerin yıllar boyu geçerliliğini korumasında gözlemlenebilir. En büyük başarısı, kendi ihtiyaçlarından yola çıkarak kadınların gereksinimlerini keşfetmesi oldu. 1900'lerin başında kadınların kuş tüyleri, tüller ve kuru çiçeklerden yapılma abartılı şapkalar taktıklarını fark ettiğinde, onlara süs-püsten arınmış şapkalar yaratarak tasarımcılığa adım attı.

Şapka tasarlayarak başlayan serüveninde ona eşlik eden büyülü kelimeden asla vazgeçmedi: "Sadelik". 1916'ya kadar sadece iç çamaşırlarında kullanılan jarseyi dış giyime uyarladığında da, tüvit etek-ceket takımlar yarattığında da bu kelimeye sıkı sıkıya bağlı kaldı. "Moda, şevkle ve makul bir şekilde ele alınmalı. Bir elbise ne bir trajedi, ne de bir yağlı boya tablodur. Kısa ömürlü ve albenili bir kreasyondur; ebedi bir sanat eseri değil" diyecek kadar realist bir kadındı o. Günümüz modası modernizasyonunu bu realist kadına borçlu.
Yayın tarihi: 27.06.2013
51678
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.