Soğuk algınlığı evde nasıl tedavi edilir?

Güncellenme tarihi: 01.11.2016
5. AŞAMA
Nezle ve öksürük ıstırap veriyor
Son aşamada bağışıklık sistemi tüm gücüyle harekete geçtiği için alt solunum yolundaki balgam üretimi en yüksek noktaya ulaşıyor. Halsizlik, titreme, baş ve kas ağrıları gibi genel belirtilere bazen 38°C'yi geçen ateş eşlik edebiliyor. Bu aşamada solunum yollarında örselenmeye bağlı olarak göğüste yanma hissi ve kuru öksürüğe de yol açabiliyor.

Ne yapabilirsiniz? Kuşburnu içeriğindeki zengin C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi öksürüğe de iyi geliyor. Siz iyisi mi bu dönemde günde iki fincan kuşburnu çayı için. Burun mukozasını yumuşatmak, drenajı sağlamak ve kaybolan sıvıyı tekrar kazanmak için günde en az 8 bardak sıvı almayı da ihmal etmeyin. Kağıt mendilinizi de sadece bir kez kullanın. Çünkü, üzerinde yaklaşık 30 saniye içerisinde ortalama 15 bin mikrop biriktiği için mendil enfeksiyon oluşumuna adeta zemin hazırlıyor. En önemlisi de doktorunuza danışmadan eczaneden gelişi güzel antibiyotik almayın. Unutmayın ki bu durumda virüsler daha da güçlenebilir.
58321
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.