Neden kilo alıyoruz?

Güncellenme tarihi: 01.11.2016
Fazla yediğimiz her lokma nasıl depolanıyor
Besinlerde bulunan karbonhidrat, yağ ve proteinler vücudumuza enerji sağlarlar. Bir gram karbonhidrat ve protein yaklaşık 4 kalori enerji sağlarken, bir gram yağ 9 kalori enerji verir. Besin kalitesi düşük ve boş enerji kaynağı olan alkol de vücudumuzda enerjiye dönüşür ve her bir gramı 7 kalori enerji verir.

Besinler ile ihtiyacımızdan fazla aldığımız her enerji birimi, alınan fazla enerji karbonhidrattan da, yağdan da, proteinden de hatta alkolden de alınmış olursa olsun yağ olarak depolanmaya mahkûmdur. Ve günlük olarak fazladan almış olduğumuz her 7 kalori vücudumuzda 1 gram yağ olarak depolanır. Kısa bir hesap ile günde 200 kalori fazla aldığımızı düşünürsek, 1 ay içinde yaklaşık 850 gram yağ, üç ay içinde 2,5 kg yağ ve bir sene içinde 10 kg yağ almış oluruz. Genetik yatkınlığımıza göre bu fazla yağ kitlesi karnımızda veya basenlerimizde toplanabilir. Her iki durumda da göz ardı edilmeyecek bir gerçek yatar. Artık daha düşük kaliteli ve daha sağlıksız bir yaşama 1 adım daha yaklaşmış oluruz.
90340
YORUMLAR

süper üçlü neki

azra teke 04.11.2010 11:14:35
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.