Aşkınız diyetinizi bozuyor mu?

Güncellenme tarihi: 01.11.2016
Rutgers Üniversitesi'nde, aşk üzerine araştırmalar yapan antropolog Helen Fisher, bu iki hormonun birlikte salgılanmasının sevinç, yoğun enerji, uykusuzluk ve iştah azalmasına neden olduğunu ve aşık olunduğunda vücudun bu hormonlardan oluşan "aşk iksirini" salgılamaya başladığı belirtiyor. Helen Fisher' in ekibiyle birlikte yaptığı bir fonksiyonel beyin görüntüleme çalışmasında; aşık olunan kişinin fotoğrafına bakıldığı anda yapılan çekimlerde, dopamin reseptöründen zengin beyin bölgelerinde kanlanma artışının olduğu saptanıyor.

University College Londra dan araştırmacıların yaptığı başka bir çalışma da, aşık olan insanların beyninde mutluluk hormonu olarak bilinen serotoninin azaldığını ortaya çıkarmış. Bulunan düşük serotonin hormonu seviyelerinin, takınçlı kompulsif (tekrar eden takıntılı davranış) bozukluk hastalarında ortaya konan serotonin eksikliği ile benzer olduğu için kişi, aşık olduğu insanı aklından çıkaramıyor.
13197
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.