Maddi sıkıntı yaratan 6 hata

Güncellenme tarihi: 01.11.2016
HATA 3- "BUNU HAK EDİYORUM"

Bazen sorunlarımızdan biraz olsun uzaklaşmak, zevk alabilmek için alışveriş yapıyoruz. Tabii bu sırada da bütçemizi aşıyoruz. Psikologlar, aşırı harcamalarda bulunanların bunu kendilerinde hak olarak gördüklerini söylüyor. Hayatımızda yaşadığımız problemler bize, "Bunu hak ediyorum" cümlesini kurdurtuyor. Kızgın olduğumuz eşimizden, partnerimizden ya da 'ailemizden acısını çıkarmak için alışverişe başvuruyoruz. Sorunlarımızdan kaçabilmenin tek yolu olarak alışverişi görüyoruz ve "Bugün canım çok sıkıldı. Alışveriş yapmalıyım" deyip mutluluğu alışverişin kollarında buluyoruz. Bu sorundan uzaklaşın!

Aşırı harcama durumlarında duygularınızı tespit edin. Diyelim bir mağazaya girdiğiniz ve bir elbise almaya karar verdiniz. O an elbiseyi alarak savurganlık yapabileceğinizi aklınıza getirip mağazanın içerisinde biraz dolaşın ve şöyle düşünün: "Eğer gerçekten bu elbiseyi almak istiyorsam, yarın yeniden gelirim." Böylece alma arzunuzu frenlemiş olursunuz.
66591
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.